Haber

Bilgisayar Ağlarında Kullanılan Port Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilgisayar Ağlarında Kullanılan Port Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilgisayar ve internet kullanımının birazcık daha ötesine geçip araştıran, yaşadığı problemleri kendi kendine çözmeye çalışan kullanıcıların bol miktarda adını duyduğu port, yüzlerce teknik bilgisayar teriminden sadece biridir. Teknik anlamda çoğu ayrı alanda kullanılan bu kelimenin en yaygın olduğu kısım ise bilgisayar ağları.

Port, somut ve sanal olarak ikiye ayrılmaktadır. Port kelimesinin ne kavrama geldiğini bilmenin yanı sıra ne işe yaradığından ve hangi türlere bölündüğünden haberdar edinmek gerekiyor. Bu yazımızda port nedir, ne değildir göreceğiz ve portun bilgisayar ağlarındaki öneminden söz edeceğiz.

Port nedir?

TCP/UDP

Tüm bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurabilmesi için IP adresleri bulunur. IP adresleri, portlara bölünerek sanal data yolu oluştururlar. Sözlük anlamı “liman” olan port, bilgisayar ağlarında “köprü” olarak bilinmektedir. Port, bilgisayarlar arasındaki bilgi alışverişinin önemli bir üyesidir. 

Veri alışverişini numaralar üzerinden yapan port, benzer anda çoğu işlemi olabilmek için 0’dan başlayıp 65535’e değin değerlere bölünür. Bu bağlamda ise port, TCP ve UDP almak üzere 2 tipe ayrılır.

TCP nedir?

TCP

TCP (Transmission Control Protocol), Amerikan Savunma Bakanlığı göre geliştirilmiş olan bir protokoldür. Bilgisayarlar arasındaki esas iletişimin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesinde atama alan TCP, bilgi alışverişinde veri bütünlüğünü sağlamanın yanı sıra kimlik doğrulaması da yapabilmektedir. TCP’nin oluşturulma sebebi de bilgisayarlar arası iletişimdeki kayıpları önlemektir. Günümüzde HTTP, HTTPS, POP3, SSH, SMTP, TELNET ve FTP gibi protokollerin data alışverişini TCP yapmaktadır.

UDP nedir?

UDP

UDP (User Datagram Protocol), aslında TCP’nin bir alternatifi olarak anlatılabilir. TCP’den daha hızlı bir protokol olan UDP, ses ve video gönderiminde kullanılır. TCP’den sürat sebebi ise TCP’nin bilgi bütünlüğünden ve kimlik doğrulamasından sorumluluk sahibi olmasıdır.

UDP, TCP’nin aksine data bütünlüğünden ve güvenliğinden sorumlu değildir. Bu da UDP’nin TCP’den daha eksik güvenilir olması anlamına gelmektedir. TCP, data paketlerini sırayla gönderirken UDP’nin paket gönderim yöntemi sızıntı sistemiyle göndermektir.

Port ne işe yarar?

Port girişi

En temel işlevi veri alışverişi karşılamak olan port, bir numara sistemine sahiptir. Her bilgisayar bir IP adresine sahiptir ve her IP adresi portlara bölünmektedir. Bu da her IP adresinin aynı anda birdenbire fazla amaçla bilgi alışverişi yapabilmesine tezgâhtar olmaktadır. 

Bilgisayar üzerindeki her program belirlenmiş bir numaradaki portu kullanır. Bu da kullanıcıların bir internet sitesini ziyaret ederken benzer anda e-postalarını denetim edebilmesine yol açmaktadır. Port kavramının sözlük anlamındaki “liman” kelimesinden ziyade “köprü” olarak tanımlanmasının sebebi de tamamen budur.

Port ile IP’nin ilişkisi nedir?

Ağ Portu

Yukarıda bahsettiğimiz veri alışverişinin sanal ve maddesel elde etmek üzere tüm süreci portlar üzerinden gerçekleşmektedir. Somut portlara misal olarak ise bilgisayardaki bütün fiziki ekipman girişleri verilebilir. IP ile port ilişkisi, A noktası ve B noktasının yolla olan ilişkisi gibidir. Port, IP’ler arası bir kapıdır. IP adresinizi öğrenmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Port Yönlendirme nedir?

Port yönlendirme

Port Yön Belirleme, bir bilgisayarın ya da cihazın IP’sindeki bilgi alışverişini durdurmak ya da öbür bir yöne çevirmektir. Port Yönlendirme, IP adresini korumak için de güvenli bir yoldur. Ayrı amaçlar için kullanılabilen bu yönlendirmenin bir takım çeşitleri bulunmaktadır.

Port Yönlendirme çeşitleri nelerdir?

Lokal Port Yön Belirleme Uzakta Port Yön Belirleme Enerjik Port Yönlendirme

Port Forward

Yerel Port Yönlendirme:

En yaygın dilekçe yelpazesine sahip olan Yerel Port Yön Belirleme, kullanıcılar için en güvenli yönlendirme yöntemidir. Yerel Port Yön Belirleme, tehlikesiz bir tünel olarak da tanımlanabilir. Kullanıcılar bu tüneli kullanarak bazı internet sayfalarını engelleyen emniyet duvarlarını aşabilirler.

Uzak Port Yön Belirleme:

Uzaktaki bir sunucuda yer alan herkesin tek bir TCP protokolüne bağlanmasına ihtimal sağlayan bu yönlendirme türü, bir WEB sunucusuna uzak temas sağlama konusunda biçilmiş kaftandır. 

Enerjik Port Yön Belirleme:

Yerel olan yönlendirme yönteminin tersine en az tercih edilen yön belirleme türü olan Devingen Port Yönlendirme, güvenlik duvarı engelini aşmanın başka bir yoludur. Bir arabulucu etiketiyle çalışan bu yön belirleme, herkese açık bir ağdaki kullanıcıların güvenliğini karşılamak için kullanılmaktadır.

Comments
To Top