Haber

Bildiğiniz Call of Duty’yi Artık Unutun: Modern Warfare, Cold War ve Warzone Birleşmesi Neleri Değiştirecek?

Bildiğiniz Call of Duty'yi Artık Unutun: Modern Warfare, Cold War ve Warzone Birleşmesi Neleri Değiştirecek?

Call of Duty serisi, hiç kuşkusuz popülerliğini en uzun zaman muhafaza etmeyi başaran video oyunu serilerinden bir tanesine. Bu yönüyle her daim FPS oyunları dendiği süre akla birincil gelen yapımlar arasında yer alacak. Kalıcılık anlamında kendini her zaman kere ispatlamış olan süratli, Modern Warfare, Warzone ve Black Ops Cold War oyunlarını birleştirerek daha da daimi olmayı hedefliyor.

Bu yazımızda daha önce sizlere aktardığımız gelişmelerin detaylarını inceleyecek, bu birleşmenin Call of Duty markasının ve oyun dünyasının geleceği açısından ne açıklama edebileceğini tartışacağız.

Kısaca açıklayalım: Modern Warfare, Warzone ve Black Ops birleşince ne olacak?

black ops cold war

Bahsettiğimiz birleşme sonucu Çağdaş Warfare ve Black Ops Cold War oyunlarındaki silahlar, karakterler, Battle Pass ilerlemeleri ve mağaza satın alımları Warzone’da bir araya geliyor. Üç oyun arasında bir senkronizasyon oluşturuluyor. Üstelik Activision tüm bunların yalnızca başlangıç olduğunu belirtiyor.

Call of Duty Modern Warfare, Warzone ve Black Ops Cold War birleşmesinin öne çıkan detayları:

Bir oyunda kaydettiğiniz oyuncu ilerlemesi öteki oyunlarda da sayılıyor, Silah ilerlemeleri üç oyun için de iki taraflı olacak, Farklı oyunlardaki karakterler rekabetçi ortamda buluşacak, Battle Pass ilerlemeleri bir süreliğine iki taraflı olacak, Oyun içi mağazalar da birleşmeden nasibini alacak.

Bir oyunda kaydettiğiniz oyuncu ilerlemesi öteki oyunlarda da sayılıyor:

cold war warzone modern warfare oyuncu seviyesi

Çağdaş Warfare ve Cold War iki öbür döneme odaklanan ve benzer denebilecek oyunlar. İki oyun aralarında tür farkı olsa da Modern Warfare geçtiğimiz neslin son döneminde, Cold War ise iki tür arasındaki geçiş döneminde çıktığı için aralarındaki teknik yeterlilik farkı atla deve değil. Yani iki bambaşka oyunu da aktif olarak oynamaya devam etmenin önünde bir engel bulunmuyor.

Activision da bu potansiyeli görmüş olacak oysa herhangi bir oyunun çok oyunculu modunda düzey atladığımızda diğer oyunlarda da bu ilerlemeyi koruyabilmemiz adına üç oyunda birleşmeye gitti. Oyuncular modern silahlarla, çağdaş savaşı hissetmek istediklerinde Modern Warfare’ı, eski dönem savaşlarını tecrübe etmek istediklerinde de Cold War’u açacaklar. Bir oyunu oynayarak atladıkları seviyelere öteki oyunlarda da sahip olacaklar.

Üç oyun arasındaki ilerlemeyi eşitleyebilmek için bugüne kadar elde edilen seviyeler sıfırlanacak. Yani herkes birinci seviyeden baştan başlayacak. Fakat bugüne dek düzey atlama bir uçtan bir uca kazanılan ödüller (tabanca, perk, killstreak vs.) korunacak. Yani sıfırlanan tek şey sahiden deneyim puanı olarak adlandırılan bedel olacak.

Tabanca ilerlemeleri de üç oyun için müşterek oluyor:

modern warfare ak-47

Black Ops Cold War’un birinci sezonundan itibaren Modern Warfare ve Black Ops Cold War’da yer alan bütün silahlar Warzone’da da kullanılabilecek. Hatta ‘Blueprint’ adı verilen, seviyenizin üstündeki silahları da kullanmanızı sağlayan materyaller ve ‘camo’ adı verilen silah kaplamaları da Warzone’da erişilebilir olacak.

Bu Vesile Ile bugüne değin bir Call of Duty oyununda yer alan en geniş cephane Call of Duty Warzone oyununda bulunacak. Warzone oynarken hangi silahın hangi oyundan geldiğini öğrenmek için silahların yanına bulunan logolara görmek yetecek. Dönem farkından ötürü Modern Warfare silahlarını Cold War’da, Cold War silahlarını da Çağdaş Warfare’da görmek mümkün olmayacak.

Activision, AK-47’nin iki bambaşka oyunda yer alan halini de Warzone’a ekleme kararı aldı. Benzer kararı benzer silahlarda da sürdüreceğini tahminde bulunmak hatalı olmaz. Buna ilave olarak farklı oyundan gelen iki AK-47’nin ayrı görünüşlere sahip olduğunu da söyleyelim.

warzone ak-47

Silah ilerlemelerinde de birleşme kararı verilmiş olması üç oyuna da sahip olan oyuncular için heyecan verici. Warzone oynayarak Çağdaş Warfare ve Black Ops Cold War’da bulunan silahları geliştirebildiğimiz gibi, bu iki oyundan herhangi birini oynayarak da Warzone’da bulunan silahları geliştirebiliyoruz. Silahları ayrı olarak zorunda olmamak önceki oyunlara tarafından büyük bir fayda.

Black Ops Cold War çıkana dek Modern Warfare da saatler harcayarak elde edilen silahlar ve geliştirmelerin de Warzone’da muhafaza edilebiliyor olması oyuncuların emeğine gösterilen bir hürmet. Aynı şekilde Modern Warfare’dan gelen silah harici ekipmanlar da bugüne dek nasılsa bugünden sonra da Warzone üzerinden erişilebilir olacak.

Öbür oyunlardaki karakterler rekabetçi ortamda buluşacak:

warzone woods

Buraya kadar Activision’ın iki oyunu birbirine karıştırmak yerine iki oyunu da Warzone haritasında buluşturma yolunu izlediğini gördük. ‘Operator’ ismi verilen şahsiyet seçeneklerinde de aynı taktik izleniyor. Çağdaş Warfare ve Black Ops Cold War oyunlarında kilidi açılan bütün karakterleri Warzone’da kullanabileceğimiz Activision kadar onaylanan bilgiler arasında.

Ghost ve Woods gibi efsane karakterlerin Verdansk meydanlarında karşı karşıya gelmesi bazı oyuncuları heyecanlandıran bir ayrıntısıyla uğraşma. Burada Black Ops Cold War oyununun dijital sürümünü ön sipariş eden oyunculara Modern Warfare ve Warzone oyunlarında kullanabilecekleri ekstra bir Woods karakteri verilmesinin birleşmeyle ilgisi olmadığını maddeler halinde sıralamak gerekiyor.

Modern Warfare’da bulunan karakterler için de bugüne kadar kazanılan ve satın alınan bütün kaplamalar, diyaloglar ve bitirici hamleler Warzone’da kullanılabilmeye devam edilecek. Şu belli başlı dek Black Ops Cold War satın almamış oyuncuların da ilerleyen zamanlarda oyunu satın almaları halinde soğuk savaş dönemi karakterlerine Warzone’da erişim imkanı verileceğini hatırlatalım.

Battle Pass ilerlemeleri de bir süreliğine müşterek olacak:

warzone battle pass

Activision, Black Ops Cold War’un çıkmasıyla ‘Battle Pass’ ismi bahşedilen, seviye atladıkça oyun içi ödüller kazandıran sistemde kaydedilen ilerlemeyi de üç oyun için müşterek ayla getirdi. Hangi oyunu oynadığınız fark etmeksizin, aynı Battle Pass ilerlemesine katkıda bulunacaksınız. Fakat Cold War’un birinci sezonundan itibaren yenilenen Battle Pass ile kazanılanlar Modern Warfare üzerinden kullanılabilir olmayacak.

Çağdaş Warfare oynayarak bugüne kadar kazanılan bütün Battle Pass ödüllerinin muhafaza edilmesine müsade vereceğini ifade eden Activision, bir yandan oyunların diskte kapladıkları yeri optimize etmeye çalıştıklarını hatırlatırken diğer yanlamasına Cold War’un birincil sezonlarında Çağdaş Warfare’da kazanılan tüm ödüllerin saklanacağını söyleyerek yüreklere su serpiyor.

Oyun içi mağazalarında birtakım farklar bulunuyor:

modern warfare the huntsman paketi

Üç oyunun da oyun içi mağazası şimdilik kullanılabilmeye devam edecek. Oysa aralarındaki ilişki şu şekilde olacak: Çağdaş Warfare ve Black Ops Cold War oyun içi mağazalarından satın alınan çoğu şey Warzone’da da kullanılabilir olacak. Hangi eşyaların Warzone’a yerinde olup hangilerinin olmadığı açık bir şekilde belirtilecek. Warzone ise iki oyunun mağazasından ortaya karmakarışık bir katalog sunacak.

Sonuç: Gidişat koca bir markanın içini boşaltmaya varacak gibi duruyor (mu?)

warzone

Her şeyden önce Activision’ın verdiği birleşme kararının akıllıca olduğunu belirtmek gerek. Bir yandan Modern Warfare oyuncuları hoşnut edilirken öteki yanlamasına Cold War’u oynamak için de bir sebep sunuluyor. Cold War ile Warzone arasında bir bağlantı kurulduğu için Warzone’un oyuncu sayısında düşüş yaşanması ihtimali de azaltılıyor.

Yiğidi öldür, hakkını yeme diyerek övgülerimizi en ilk önce getirdik. Oysa Activision iş tarafında ne dek başarılı bir karar vermiş olursa olsun diğer taraftan madalyonun öteki yüzü var: Biz oyuncular bu gidişattan nasıl etkileniyoruz? Eleştirilerimizi bütün da burada yapacağız. Çünkü ticari fayda için bu sektörü ayakta tutan biz oyuncular değil sayılıyoruz.

2000’lerin başındaki o efsane Call of Duty’ye veda etmek:

call of duty 2

2000’lere doğru bir yolculuğa çıkalım. Hikayeli oyunlar büyük bir yükseliş gösterirken Call of Duty ise hikayeli oyunlar ordusunun bayrağını taşıyordu. Activision başlangıçta Black Ops 4 ile bu noktada bir hayal kırıklığına sebep oldu. İlk defa hikayeyi değil sayarak sadece fazla oyunculu ortama odaklanmaya çalıştı. Oyuncular tarafından büyük tepki aldığı için de Modern Warfare ile her şeye her yerde başladı.

bundan başka firma, Call of Duty Mobile ile oyunculara oynaması ücretsiz bir deneyim sunmaya şimdiden başlamıştı. Ardından yine COD Mobile ile temeli atılan, Hideo Kojima’nın tabiriyle “para kazanmanın en basit yolu” olan Battle Royale furyasının en güçlü temsilcilerinden biri olacak Warzone ile karşılaştık.

Battle Royale akımı ve artık suyu meydana çıkan zombi modları bildiğimiz CoD’un sonunu hazırladı:

cod mobile zombi modu

Activision’ın oyunlarında günümüzün popüler modlarından biri olan Battle Royale’e yer vermesi eleştirilecek bir nokta yok. Fakat tüm yapının yavaş yavaş fazla oyunculu tecrübe üzerine inşa etmeye başlanması, serinin bugünlere gelmesinde etkili olan adımları görmezden ulaşmak ve daha artı para için serinin özünü seven hayranları yok saymaktan ayırt edilemez.

Oynaması bedava olan CoD Mobile, günümüz sektörel kaygılarına uygun şekilde, durmadan ekstra içerik sunarak, ödüllere dağıtarak oyuncuları para harcamaya sevk eden bir yapıda. Ghost, Woods ve Price gibi Call of Duty markasının en sevilen karakterlerini isteyen herkesin kullanmasına izin atamak, bu karakterlerin ağırlığını yitirmesine sebep oluyor. Bu ikonik karakterleri kullanmak isteyenlerin de ‘Battle Pass’ veya diğer bir COD oyununu satın alması gerekiyor.

captain price

Natürel ancak de bu harcamalar oyun içi bir fayda sağlamıyor. Ama on yıl öncesinde “ekstra içerik” sunmayan, hikayeli oyunların önde gelen temsilcilerinden olan bir serinin, bugünkü haline baktığımızda ‘pay-to-win’ modelini benimseyeceğinden korkmak, biz oyuncular için altı hayli doymuş bir üzüntü.

Endişelerin üstelik genele yayılan hâli var: Modern öykü anlatıcılığı olarak görülen oyun sektörü, her geçen gün daha da artı para kazanmanın yollarını arayan yapımcı şirketler yüzünden, hikaye anlatıcılığı rolünden uzaklaşmaya başladı. Yani bahsettiğimiz bu değişim, maalesef çoğu şirket tarafından uygun görülüyor. Gidişatın korktuğumuz yönde olmamasıysa bir temenni olmaktan öteye geçemiyor.

Comments
To Top