Haber

Beklenen Oldu: Sony, Anime Yayın Servisi Crunchyroll’u 1,1 Milyar Dolara Satın Aldı

Beklenen Oldu: Sony, Anime Yayın Servisi Crunchyroll'u 1,1 Milyar Dolara Satın Aldı

Sony Pictures Entertainment’ın anime yayınlama şirketi Funimation, BEYGIR&T ve WarnerMedia’nın sahibi olduğu anime ve manga yayınlama servisi Crunchyroll’u satın aldığını duyurdu. Anime endüstrisindeki en büyük satın alımlardan biri diyebileceğimiz laf konusu işlemin Sony’ye maliyeti ise 1,175 milyar dolar oldu.

Aslına bakacak olursak Sony’nin  Crunchyroll’u satın almayı planladığı bir süredir konuşuluyordu oysa bu konuda resmi bir izah etme bulunmuyordu. bununla birlikte dün gece saatlerinde gerçekleşen anlaşmayla birlikte Sony Pictures Entertainment Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Tony Vinciquerra, “Crunchyroll’u Sony ailesine katmaktan gurur duyuyoruz” diyerek anlaşmayı resmi olarak duyurmuş oldu.

Sony, son birkaç yıldır dünya çapında anime yayıncılarını satın alarak gücünü artırıyor

anime

“Crunchyroll ekibi, yalnızca Crunchyroll markasını büyütmekle kalmayıp aynı zamanda tutkulu bir anime topluluğu oluşturarak doğaüstü bir meslek çıkardı.” diyen WarnerMedia CRO’su Tony Goncalves ise Crunchyroll’un Funimation ile birleştikten daha sonra daha büyük bir ekip ile küresel bir topluluğu beslemeye ve daha fazla insana daha artı anime getirmeye devam edeceğini belirtti.

Sony’nin Crunchyroll’u satın alması, Netflix ile mümkün bir rekabette elini güçlendirebilecek olsa da şirketin ana odaklandığı nokta, Japonya’nın anime endüstrisi üzerindeki etkisini artırma ve Crunchyroll’u 70 milyon ücretsiz, 3 milyon ücretli abonesi ile birlikte anime yayın ve prodüksiyon şirketleri portföyüne ekleyerek küresel anime pazarındaki büyümenin meyvelerini toplama.

Aslına bakacak olursak Sony, 1995 yılında kurduğu Aniplex ile uzun senelerdir zaten anime üretiminde yer alıyordu. Ama şirket, son birkaç yıldır Fransız anime yayınlama hizmeti Wakanim, Avustralyalı yayıncı AnimeLab gibi anime yayıncılarını ve üreticilerini satın alarak sektördeki gücünü iyiden iyiye artırmıştı. Crunchyroll’un satın alınması ise Sony’nin son yıllarda bu yöndeki en büyük adımı oldu.

Comments
To Top