Haber

Bebeğinizin Göz ve Saç Rengi Ne Olacak? İşte Hesaplamanın Yolu

Bebeğinizin Göz ve Saç Rengi Ne Olacak? İşte Hesaplamanın Yolu

Özellikle ayrı göz ve saç rengi olan anne – baba adaylarında bebeğin saç ve göz renginin nasıl olacağı en merak edilen konulardan biridir. Bütün aile fertleri bebeğin ilk olarak dinç bir şekilde doğmasını, daha sonra ise doğru içe kendilerine benzemesini isterler ve bunun en büyük göstergesi de bebek göz rengi ve saç rengidir. Bebekler genellikle beklenen göz ve saç rengi ile doğarlar, ara sıra ise büyük bir sürpriz olabilir.

Bilim insanları uzun senelerdir bebek göz ve saç rengi üzerine gözlemler yapıyorlar. Bu gözlemler sonucu kolay bir hesaplama yöntemi ortaya çıktı. Anne ve babanın göz ve saç rengi üzerinden yapılan bu hesaplama ile bebeğin saç ve göz rengi nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını edinmek olası. Sürpriz ihtimali defalarca saklı olsa da, genel bir hesaplama ile çocuğunuzun saç ve göz renginin ne olacağını öğrenebilirsiniz.

Bebeğimin göz rengi ne olacak?

göz ve saç rengi

Anne ve babanın kahverengi gözleri varsa; %75 Kahverengi Göz %6,25 Mavi Göz %18,75 Yeşil Göz Anne ve babanın mavi gözleri varsa; %99 Mavi Göz %1 Yeşil Göz %0 Kahverengi Göz Anne ve babanın yeşil gözleri varsa; %75 Yeşil Göz %24 Mavi Göz %1 Kahverengi Göz Anne ve babanın mavi ve kahverengi gözleri varsa; %50 Mavi Göz %50 Kahverengi Göz %0 Yeşil Göz Anne ve babanın yeşil ve kahverengi gözleri varsa; %12,5 Mavi Göz %50 Kahverengi Göz %37,5 Yeşil Göz Anne ve babanın yeşil ve mavi gözleri varsa; %50 Mavi Göz %50 Yeşil Göz %0 Kahverengi Göz

Bebeklerde göz renkleri nasıl hesaplanıyor?

bebek göz rengi

İnsanlarda göz renkleri genelde mavi, yeşil ve kahverengi olarak 3 esas grupta toplanıyor olsa da bambaşka tonlarıyla beraber toplamda 23 göz renginden laf edebiliyoruz. Oysa millet aralarında birincil görüşte mavi, yeşil ve kahverengi olarak nitelendirildiği için üç temel göz renginden söz etmek daha doğru olacaktır.

Bilimsel gözlemler sonucunda her bir göz renginin diğeri üzerinde bambaşka bir baskınlığı olduğu görülmüştür. Buna kadar anne ve babanın göz renklerinin birbiri üzerindeki baskınlık oranı düşünülerek, doğacak bebeğin hangi göz rengine sahip olacağı hesaplanabiliyor. Üç esas göz renginden mavi, en egemen olan göz rengidir. İkinci en hakim göz rengi kahverengi, minimum hakim olan üçüncü göz rengi ise yeşil göz rengidir. Bu duruma göre yapılacak hızlı bir hesaplama ile doğacak bebeğin göz rengi varsayım edilebilir.

bebek saç rengi

Kuşkusuz bu noktada unutulmaması gereken bir alel gen faktörü vardır. Anne ve babadan gelen genlerin birleşerek bireydeki geni oluşturması anlamına gelen alel genin içinde dominant olmayan gen de bulunur. Alel gende bulunan baskın olmayan gen, az bir ihtimalle de olsa ortaya çıkabilir. Yani bir bebek, babasının dedesinden almış olduğu dominant olmayan bir yine etken bir şekilde sahip olabilir.

23 bambaşka göz renginin sebebi ise üç belli başlı göz rengini oluşturan diğer renk bileşenleridir. Örnek tahsis etmek gerekirse; kahverengi renk siyah, kırmızı ve sarıdan, yeşil renk ise mavi ve sarıdan oluşur. Bu bileşenlerin az ve çok olma durumuna göre üç başlıca göz rengi bambaşka tonlara sahip olabilmektedir.

Bebeklerde göz rengi kaçıncı ayda daimi olur?

bebek göz rengi hesaplama

Yeni doğan tüm bebeklerin göz renkleri birbirine benzer şekilde, mavi ve lacivert olarak görülür. Göz rengini varsayım etme konusunda yanıltıcı olabilen bu durumun nedeni, yeni doğan bebeklerin gözlerinde renk hücresi yani pigment olmamasıdır. Yeni doğan bebeğin gözünde görülen renk sadece bir ışık yansımasıdır.

Bebeklerde göz renginden oysa 6. aydan sonra bahsedilebilir. genellikle bebeklerde, 6 – 12 aylık dönemde bir göz rengi oluşur ve daimi ışık halkası gelir. Bu dönemden daha sonra istisnalar dıştan bebeklerin göz renginde bir başkalaşım gözlenmez. Özet Çıkarmak gerekirse, bir bebeğin göz renginin ne olduğunu kesinkes kavramak için 1 yaşını doldurmasını beklemek en açık konuşmak gerekirse olacaktır.

Bebeğinizin saç rengi ne olacak?

bebek saç rengi nasıl anlaşılır

Tıpkı bebeğin göz renginde olduğu gibi saç renginde de anne ve babanın saç rengi ve bu renklerin birbirine olan baskınlığı üzerinden bir hesaplama yerine getirmek mümkün. İnsan saçlarını genel olarak siyah, kahverengi, sarı ve kızıl olarak ayırabiliriz. Muhakkak aralarında genel ton farkları olacaktır.

Siyah en baskın saç rengi olduğu için anne veya babadan birinin saç rengi siyah ise çocuğun saçının siyah olma ihtimali yüksektir. İkinci etken renk ise kahverengidir. Sarı ve kahverengi saç renklerine sahip anne ve babanın bebeğinin saçının kahverengi olma ihtimali yüksek olsa da, sarı saç ihtimali hiç de azımsanmamalıdır.

Bebeğinin saçının sarı olması için ise tek olasılık hem annenin hem de babanın sarı saçlı olmasıdır. Kızıl, kırmızı, turuncu diyebileceğimiz saç rengi için baskındır ya da baskın değildir seslenmek baskı. Oysa alel gende dominant ya da dominant olmayan bir şekilde bulunuyorsa ve sarı saç geni ile birleşirse daha etken olacağını söyleyebiliriz.

Genetik bilimci Elisa Cinelli’ye tarafından insanın saç rengi bebeklikte, çocuklukta, ergenlikte ta oysa erişkin olana dek geçen sürede değişiklik gösterebilir. Açık sarı veya kızıl saçlı doğan bir bebek ilk altı ayda veya çocukluk ve erginlik dönemimde siyah saçlıya dönüşebilir. Yani ben küçükken sarışındım diyenler, doğruyu söylüyor olabilirler. 

Kısaca, bebek göz ve saç rengi nasıl hesaplanır?

siyah saçlı bebek

Anlattığımız ayrıntıları özet çıkarmak icabında; göz renginde en başat renkler sırayla mavi, kahverengi ve yeşildir. Saç renginde en başat renkler ise sırayla siyah, kahverengi, sarı ve kızıldır. Bebek göz ve saç rengi genelde en hakim renge kadar şekillenir.

Anne ve babadan gelen genlerin birleşerek bireydeki geni oluşturması anlamına gelen alel gen faktörünü unutmamak gerekiyor. Başat olmasa da alel gende bulunan göz ve saç rengi genleri nedeniyle bebek göz ve saç renginde daima olmasa bile ufak sürprizler ile karşılaşabilirsiniz. Hatta bu sürpriz faktörünün iki veya üç kuşak öncesinden geldiği bile görülmüştür.

Kız olsun, erkek olsun, mavi gözlü olsun, siyah saçlı olsun ama ne olursa olsun ilk kez her anne – babanın dinç bir evladı olsun. Anlattığımız kolay hesaplama yöntemi ile bebeğiniz daha doğmadan göz ve saç rengi nasıl anlaşılabilir sorusunun yanıtını alabilirsiniz. Genom çalışmaları böyle devam ederse şayet önümüzdeki yıllarda göz ve saç rengi anne ve baba kadar seçilecek özellikler haline bile gelebilir.

Comments
To Top