Haber

Bazıları GPS verileri içeren ayrıştırıcı gönderileri, bağımsız bir araştırmacı tarafından arşivlenmiştir.

Bazıları GPS verileri içeren ayrıştırıcı gönderileri, bağımsız bir araştırmacı tarafından arşivlenmiştir.

Gizmodo, Parler Pazartesi günü erken saatlerde çevrimdışı olmadan önce bir tahlilci, gönderilerinin yüzde 99’unu arşivlediğini söyledi. Yalnızca Twitter kullanıcı adı @donk_enby tarafından tanımlanan tahlilci, 6 Ocak’ta Washington, DC’deki Kongre Binası’na yapılan ve altı kişinin ölümüne neden olan saldırının peşinde Parler yayınlarını arşivlemeye başladı.

Parler, şu kişilerden biri olarak belirlendi. Ayaklanmaya katılanların Capitol’e saldırıyı planladığı ve koordine ettiği siteler. @donk_enby, 6 Ocak’ta halka açık bir kayıt oluşturmak amacıyla Parler gönderilerini kataloglamaya başladığını söyledi. Amazon, Cumartesi günü hizmet şartlarını ihlal ettiği için web barındırma hizmetlerini siteden çektiğini duyurduğunda bu çabanın hızlandırılması gerekiyordu.

Parler’daki yazılar şiddeti teşvik ederek geçen Çarşamba günü Kongre Binası’na saldırıya yol açtı ve Daha sonraki günlerde bile, Trump taraftarlarının daha fazla şiddet için 19 Ocak’ta Washington’a döneceklerine dair uyarılar vardı. Bir kullanıcı, “Hiçbir ordunun veya polis teşkilatının karşılayamayacağı rakamlarla geleceğiz,” diye yazdı.

@donk_enby, Twitter’da Parler yayınlarını arşivleme çabasının “karşılaşan bir grup insana benzediğini söyledi. Elimizden geldiğince çok şey almaya çalışan yanan bir bina. ” “Öğelerin sonra daha erişilebilir bir biçimde sunulacağını” ekledi.

Parler, Kasım ayında bir üçüncü taraf satıcıyı suçladığı bir data ihlali yaşadı – kapsamı hala net değil.

Parler hiçbir kişisel kullanıcı verisinin ifşa edilmediğini söyledi. Ama ihlal, şirketteki bazı mahremiyet uygulamalarına ışık tuttu; örneğin, “doğrulanmış” bir Parler hesabı olmak için, kullanıcıların Sosyal Emniyet numaralarını vermeleri ve bir fotoğraflı kimlik devlete ait yüklemeleri gerekiyordu. Şirket, kullanıcılar incelendikten sonra bilgileri sildiğini söyledi.

bununla birlikte, yeni alınan veriler Parler’a GPS verileriyle yüklenmiş, bazıları silinmiş ve bazıları bakımlı olan videoları gösteriyor. Hem site yöneticileriyle ilgili bilgiler de var.

Acilen Parler’a yüklenen tüm videoların URL’lerini tarıyorum. En yeniden en eskiye dürüst sırayla. VIDXXX.txt dosyaları geliyor, 50 bin parça, toplam 1,1 milyon URL olacak: https://t.co/YUl8CtoeEA

Bu, silinmiş / özel gönderilerdeki şeyleri içerebilir.

– kilitlenme geçersiz kılma (@donk_enby) 10 Ocak 2021

Amazon, Parler’a Cumartesi geç saatlerde web barındırma hizmetlerini sonlandıracağını söyledi. Şirkete gönderdiği mektupta, AWS’nin “başkalarına karşısında şiddeti teşvik eden ya da kışkırtan içeriği etkili bir şekilde tanımlayamayan ve kaldıramayan bir müşteriye hizmet sağlayamadığını” belirtiyor ve Parler’ın “kamu güvenliği için fazla gerçek bir risk teşkil ettiğini” ekliyor.

Hareket, Google ve Apple’ın yasaklamalarının gerisinde geldi. Her ikisi de Parler’ı kullanım mağazalarından attı ve mobil uygulamasını etkin bir şekilde ortadan kaldırdı.

Twitter ve Facebook, özellikle seçim ve koronavirüs bilgileri konusunda moderasyon politikalarını sıkılaştırdıkça, öyle fazla kullanıcıya hitap eden daha eksik katı moderasyon politikaları ile Parler’in kullanıcı sayısı arttı.

Parler CEO’su John Matze, Parler’da bir gönderide yazdı. Cumartesi günü geç saatlerde Amazon, Google ve Apple’ın “rekabet etmediklerinden belli olmak için birlikte çalıştıklarına” inandığına ve “Kazanamayacaklar! İfade özgürlüğü ve serbest veri için dünyanın son umuduyuz. ” Siteyi sıfırdan baştan inşa etme sözü vermişti ve bir hafta içinde her yerde çevrimiçi olacağını söyledi.

Ama Pazar günü Matze, “bizi barındıracak kadar sunucuya sahip birçok insan kapılarını bize kapattı, “Fox News’e avukatlarının bile şirketi terk ettiğini söyledi. Matze, “Kısa mesaj hizmetlerinden e-posta sağlayıcılarına ve avukatlarımıza kadar her satıcı bizi de aynı gün terk etti,” dedi.

.

Comments
To Top