Haber

Bazı Oyuncular Neden “Ters” Yönlendirme Tuşları Kullanıyor?

Bazı Oyuncular Neden "Ters" Yönlendirme Tuşları Kullanıyor?

Bir oyun kolu ile açık dünya oyunu oynadığınızı hayal edin. Yönettiğiniz karakterin yukarıya bakması için altında istikamet tuşunu mu yahut yukarı istikamet tuşunu mu kullanırsınız? “Yukarı görmek için yukarı yön tuşunu kullanırım” diyorsanız çoğunlukta olduğunuzu söyleyebiliriz. Ancak sayısı hiç de azımsanmayacak miktarda oyuncu, yukarı bakmak için altında istikamet tuşunu kullanıyor. Peki neden?

Fazlasıyla spesifik bir konu olduğundan bazı oyuncuların niçin yukarı görmek için altında yön tuşunu kullandığını emin bir şekilde açıklayan bir araştırma bulunmuyor. Ama İngiliz medya kuruluşu The Guardian, bu konuyu merak etti ve alanında uzman nörobilimci ve psikologlarla da görüşerek geçtiğimiz şubat ayında bu konuda bir makale yayınladı.

Hangi yöne görmek için hangi yön tuşuna bastığınız alışkanlıklarla ilgili olabilir

dualsense

Laf konusu makale, neden bir takım oyuncuların yukarı görmek için altında yön tuşunu kullandığı sorusuna iki farklı cevap veriyor; alışılmışlık ve oyunu idrak biçimi. Laf konusu eğilimin bir alışılmışlık olduğunu ifade eden görüşe kadar bir takım oyuncuların yukarı bakmak için altında yön tuşunu kullanmasının tek nedeni, oynadıkları birincil oyunlar.

Buna göre; oyun oynamaya Flight Simulator, LucasArts X-Wing, Tie-Fighter gibi simülasyon ya da TimeSplitters 2, GoldenEye, Turok gibi varsayılan olarak yukarı bakmak için aşağı yön tuşunun kullanıldığı oyunlar ile başlayan oyuncular, alışkanlıkları gereği oynadıkları öteki oyunlarda da yönlendirme ayarlarını bu şekilde yapıyorlar. Oysa bu kuram, bazı oyuncuların böyle bir alışkanlığa sahip olmasalar bile oyun ayarlarında Y eksenine tersine çevirme isteklerini açıklamadığından en ince ayrıntısına kadar kabul görmüş yok.

Oyunu nasıl algılıyorsanız, karakterinizi de o şekilde yönetiyorsunuz

dualsense analog

İkinci kuram, yukarı görmek için hangi yön tuşunun kullanılacağına, oyunu sezgi biçimimizin karar verdiğiniz söylüyor. Şöyle ki; kendini yönettiği karakterin yerine koyan oyuncular, tuşlar ile kadrajı yönettiklerini düşündüklerinden yukarı bakmak için yukarı yön tuşunu kullanıyorlar. 

Yukarı görmek için aşağı istikamet tuşunu kullanan oyuncular ise kendilerini karakterin dışarıda, onun arkasında ya da üstünde duran bir yönetici olarak görüyorlar. Bu oyuncular, yukarı bakmak için karakterin başını geriye yatırması gerektiğini düşünüyorlar ve aşağı yön tuşuna basarak görüntüyü değil karakteri yönetmiş oluyorlar. Karakteri yol göstermek için oyun kollarındaki analog çubukları kullanan oyuncular, çubuğu aşağıda çektiğinde analogun, başımızı geriye yatırdığımızdakiyle benzer hareketi yaptığını görebilirler.

dokunmatik yüzey

Yukarı görmek için hangi istikamet tuşunu kullandığımızın algısal bir çeşitlilik olduğunu öne süren teori, buna aynı bir misal olarak dizüstü bilgisayarlardaki dokunmatik yüzeyin kullanımını gösteriyorlar. Karşınızda bir web sayfası olduğunu düşünün. Sayfanın aşağısındaki bir öğeyi bakmak için dokunmatik yüzeyi altında mı yoksa yukarı mı kaydırıyorsunuz? 

Ekranı yönettiğini düşünen kullanıcılar parmaklarını altında kaydırdıklarında görüntünün de altında ineceğini düşünerek bu yönde bir yoklama kullanırken, sayfayı yönettiklerini düşünen kullanıcılar sayfanın parmaklarını kaydırdıkları yönde ilerleyeceğini düşünerek aşağıdaki bir öğeye gelmek için parmaklarını yukarı kaydırmayı seçim ederler.

Comments
To Top