Haber

Bazı Facebook Çalışanları, Facebook’un Apple’ın Yeni Özelliğini Eleştirmesini “İkiyüzlülük” Şeklinde Değerlendirdi

Bazı Facebook Çalışanları, Facebook'un Apple'ın Yeni Özelliğini Eleştirmesini "İkiyüzlülük" Şeklinde Değerlendirdi

Apple’ın App Tracking Transparency Feature (Uygulama Peşine Düşüp Takip Saydamlık Özelliği) adını verdiği özelliği, 2021 yılında kullanıcılara sunulmaya başlanacak. Ancak bu özellikten memnun olmayan kullanım geliştiricileri de bulunuyor. Bunlardan bir tanesine de Facebook.

Apple’ın kullanıcılarına sunacağı yeni özelliği, kullanıcılarına bir şeffaflık sunacak. Yeni nitelik, hangi verilerinin toplandığı ve paylaşıldığı gibi bilgilerin kullanıcıların görebilmesini ve bunlara izin verip vermemeyi seçebilmelerini sağlayacak.

Facebook, Apple’ın yeni özelliğinden o kadar de memnun yok

apple logo

Bu nitelik kullanıma sunulduktan sonra kullanıcılar, öncelikle açtıkları uygulamalarda bir bildirimle karşılaşacaklar. Bu bildirimde kullanıcıların verilerinin peşine düşüp takip edilmesine müsade verip vermeyeceği konusunda izin istenecek. Apple, bu konudaki kurallarına uymayan uygulamalara hesap sorulacağını ve App Store’dan kaldırılacağını söyledi.

Apple’ın getirdiği yeni kurallardan memnun olmayan Facebook, bu özelliğin ufak işletmeleri olumsuz etkileyeceğini söyledi. sosyal ağ devi, çoğu ufak işletmenin yeni müşteriler kazanma, istihdam yaratma konusunda kendilerinin reklamlarına sırtını dayadığını dile getirdi. Natürel Facebook da gelirlerini kullanıcı verilerine göre gösterilen hedeflemeli reklamlardan elde ediyor.

Apple da Facebook kadar gelen bu eleştirilere cevap verdi. Şirket, Facebook’ta reklamların halen muhtemel olacağını fakat yeni özellikle birlikte kullanıcıların kendi bireysel verilerinin paylaşımı konusunda daha artı denetleme sahibi olacağını ifade etti.

Facebook, Apple’ın yeni özelliğinin Facebook’taki işleri nasıl etkileyeceği ve çalışanlarının bu konuda ne düşündüğüyle ilgili bir görüşme düzenledi. Ortaya meydana çıkan bilgilere göre bir takım Facebook çalışanları, salgın nedeniyle zor durumda olan işletmelerin daha da zora gireceğini dile getirirken çoğu çalışan da Facebook’un bu konuda ikiyüzlü davrandığını ve küçük işletmeleri bu konuda bir kalkan olarak kullandığını söyledi.

Comments
To Top