Haber

Bazı Borsaların Listesinden Çıkardığı Kripto Para Birimi XRP, Korkunç Bir Düşüş Yaşıyor

Bazı Borsaların Listesinden Çıkardığı Kripto Para Birimi XRP, Korkunç Bir Düşüş Yaşıyor

Ripple tarafından geliştirilen kripto para birimi XRP, en zorlu günlerinden birini yaşıyor. ABD’nin finans regülatörü Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP’yi menkul değer olarak tanımladığını ve Ripple’a 1.3 milyar dolar layık kayıt dışı menkul değer satışı yaptığı gerekçesiyle dava açacağını açıklamasının arkasından bir takım kripto para borsaları, davanın sonucunu beklemeden erken hareket etti ve XRP’yi borsa listelerinden çıkardılar.

OSL, Beaxy ve CrossTower isimli üç öbür kripto para borsasının XRP işlemlerini durdurma kararı almasıyla birlikte XRP’nin değeri büyük bir şipşak düşmeye başladı. Hong Kong merkezli bir borsa olan OSL, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

XRP’yi listeleyen tüm borsaların suçlanma ihtimali bulunuyor

XRP değer

“ABD Menkul Değer ve Borsa Komisyonu kadar Ripple Labs’e ve 2 Ripple yöneticisine karşı açılan dava doğrultusunda; platformumuzdaki bütün XRP ödemelerini ve alım-satımlarını durdurma kararı aldık.”

Bazı kripto para uzmanlarına tarafından önümüzdeki dönemde daha fazla borsanın XRP işlemlerini erteleme ihtimali bulunuyor. Anderson Kill adlı hukuk firmasında ödev alan Hailey Lennon, SEC’nin Ripple karşı hazırladığı iddianameyi okuduğunu açıklama ederken, “Eğer XRP hukuki olarak menkul kıymet şeklinde tanımlanırsa kim başına dert alır biliyor musunuz? XRP’yi listelemiş olan her bir borsa.” şeklinde konuştu.

XRP’nin piyasa değeri 16 milyar doların altına düştü

xrp

XRP’yi uzun süredir sert bir dille eleştiren Ryan Selkis’e göre XRP; Bitstamp hacminin %18’ini, Coinbase hacminin %8’ini, Kraken hacminin %5.5’ini, Binance hacminin ise %4’ünü oluşturuyor. Dolayısı ile XRP işlemlerinin durdurulması, sadece Ripple’ı yok büyük kripto para borsalarının hacmini de negatif etkileyecek.

Selkis’e göre Ripple’ın davayı kaybetmesi yalnızca XRP’nin borsalardan delist edilmesi ile sonlanmayacak. Böyle bir senaryoda Ripple’ın ABD’deki ortakları XRP’nin yer aldığı hizmetlerden faydalanamaz ışık halkası gelecekler. Bu, 300’den fazla ortağı yer alan On-Demand Liquidity ürününün ABD’de kullanılamaz ülkü geleceği, birçok firmanın Ripple ile ortaklığına son vereceği anlamına geliyor.

Yalnızca birkaç gün önce 0,50 dolar üzerinden işlem görebilen ve 24 milyar dolar piyasa değerine sahip olan XRP, iddianame ve yapılan açıklamaların ardından 0,35 dolar değere değin düştü. XRP’nin toplam piyasa değeri ise 16 milyar dolara dek düşmüş durumda.

Comments
To Top