Haber

Bazı Amazon çalışanları, şirketin Parler için barındırma hizmetleri sağlamayı bırakmasını istiyor

Bazı Amazon çalışanları, şirketin Parler için barındırma hizmetleri sağlamayı bırakmasını istiyor

Bir grup Amazon çalışanı, şirketin sosyal medya sitesi Parler ile ilişkisini kesmesini ve platforma web barındırma hizmetleri sağlamayı durdurmasını istek ediyor. Amazon İklim Değişikliği ve Yargı Çalışanları Cumartesi günü bir tweet attı, şirketin birçok web sitesi ve uygulamanın omurgası olan internet altyapı hizmeti Amazon Web Services’in “Parler hizmetlerini, Başkanlık açılışı da dahil edinmek üzere şiddeti teşvik eden yayınları kaldırana değin reddetmesi” gerektiğini söyledi.

Parler, Twitter ve Facebook gibi platformların moderasyon politikalarını sıkılaştırmasıyla Başkan Trump’ın destekçileri aralarında popüler hale geldi. Amazon çalışanları grubu, bilgi bilimcileri ve yazılım geliştiricileri de dahil almak üzere şirkette birçok yüksek vasıflı çalışanı içerir. Grubun, şirketin uygulamalarını ilk sorgulaması yok; Nisan 2019’da Amazon’u iklim değişikliğini koyulmak için bir plan benimsemeye ve AWS’nin fosil yakıt şirketleriyle sözleşmelerini sona erdirmeye çağıran bir mektup yayınladı.

Yeterince yeter. Amazon, Parler’ı @awscloud’da barındırıyor.

Amazon çalışanları olarak, Başkanlık töreni de dahil edinmek üzere şiddeti teşvik eden yayınları kaldırana dek Amazon’un Parler hizmetlerini reddetmesini istek ediyoruz.

Demokrasimize aleyhinde daha artı kan dökülen ve şiddetli saldırılara kabahat ortağı olamayız.

– Amazon Employees For Climate Justice (@AMZNforClimate) 9 Ocak 2021

Parler Aktivist grup Sleeping Giants, seçilmiş yetkililere karşısında güç çağrısı yapan yayınlara cevap olarak uygulamanın uygulama mağazalarından çekilmesini istedi. Ekran görüntüleri, Parler’da, Başkan Yardımcısı Mike Pence’i bir idam mangasıyla yüzleşmeye çağıran ve “Patriots” u 19 Ocak’ta Washington D.C.’ye silahlarla geri dönmeye özendirme eden gönderiler gösteriyor.

AWS’nin başvuru politikasına göre müşteriler, hizmetlerini “herhangi bir yasa dışı, zararlı, dolandırıcılık, yargı ihlali veya kavgacı dilekçe için” kullanamaz. AWS, nefret edilen şey doymuş içeriğe karşısında politikasını ihlal ettiği için 2019’da sağcı sosyal site Gab ile bağlarını kesti.

Bir açıklamaya tarafından Google, Cuma günü “dehşet içeriği” gözden geçirmek için sağlam bir mekanizmaya sahip olmadığı için Parler’ı Play Store’dan kaldırdı. Açıklamada, “ABD’de aralıksız şiddeti kışkırtmayı amaçlayan Parler uygulamasında paylaşımların devam ettiğinin farkındayız” ifadesi yer alıyor.

Apple’ın aynı bir yasağı düşündüğü bildiriliyor, fakat Parler uygulaması Cumartesi öğleden daha sonra App Store’da görünmeye devam etti ve bir rapora göre Cuma günü 1 numaraya yükseldi.

Amazon ve Parler, Cumartesi günü The Verge’den gelen açıklama isteklerine hemencecik yanıt vermedi. Parler CEO’su John Matze, Capitol’e yapılan saldırıdan bir gün daha sonra Sway podcast’inde şirketin yalnızca “yasalara uygun objektif bir kasaba meydanı” olduğunu söyledi.

Comments
To Top