Haber

Başkan ve müttefikleri açıkça şiddet tehdidinde bulunuyor. Bunları internetten kaldırmanın zamanı geldi.

Başkan ve müttefikleri açıkça şiddet tehdidinde bulunuyor. Bunları internetten kaldırmanın zamanı geldi.

Güncelleme 6 Ocak 2021, 19:11 ET: Amerika Birleşmiş Devletleri için can sıkıcı bir gün. Washington, DC’deki bir miting esnasında Başkan Donald Trump göre kışkırtıldıktan sonradan, şiddetli bir kalabalık ABD Kongre Binası’na saldırdı ve Kongre’nin müşterek oturumunun tahliyesini zorladı. Şimdiye değin Kongre’ye yapılan hamle sonucu bir kişi hayatını kaybetti. Başkanın şiddeti kışkırtmasına cevap olarak, büyük platformlar ona aleyhinde harekete geçti. Bilhassa Twitter, sonunda Trump’ı platformdan yasaklamakla tehdit etti. Trump’ın Haziran 2020’den itibaren yasaklanması çağrısında yer alan orijinal yazımız aşağıda okunabilir ..

Günlerce karanlıktan sonra ortaya çıkan Başkan Donald Trump, Pazartesi gecesi Amerikalıları “binlerce ağır silahlı askeri taşıyan bir askeri zorlama ile tehdit etti. . ” Trump kamera karşısına çıkmadan kısa bir zaman önce, onun yetkisi altındaki federal polis, Beyaz Saray yakınlarındaki dostça bir gruba göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle saldırdı, lokal bir Hıristiyan din adamının üyeleri de dahil. Grup, herhangi bir dikkat yapılmadan kilise bahçesinden güçlü olarak uzaklaştırıldı, bu nedenle Trump propaganda yaratmak için oradan geçebilirdi. Yapıldığı yıllar, Trump’ın tarihteki en zinde irtibat şirketleri kadar yayılan şiddetli söylemi, silahlı otoritelerin elleriyle banal insanlara yönelik şiddet eylemlerinde gerçekleştiriliyor.

Başkan Trump şiddeti kutluyor.

Savaş suçlarından hüküm giymiş bir Deniz Filosu SEAL’i affetti. Mitinglerinde şiddeti kutluyor ve destekçilerinin yeterince güç içermediğinden şikayet ediyor. Gazetecilere karşın şiddeti kutluyor. George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden yıllar önce Trump, polise gözaltındaki mahkumlara zarar vermeleri gerektiğini söyledi. Başkan, nereye bakarsa baksın şiddeti arzuladığı için, futbolun daha şiddetli olmasını diliyor bile. Takipçileri dinliyor.

Pazartesi günü erken saatlerde, Kongre’deki iki yakın Trump müttefiki, başkanın çok sayıda Amerikalıyı “terörist” olarak tespit tehdidinin arkasından Twitter’da şok edici talimatlar yaptı. Delege Matt Gaetz (R-FL), yetkililerin “Orta Doğu’da yaptığımız gibi” Amerikalıları avlayıp öldürmelerini önerdi. (Twitter, şiddeti yücelttiği için tweet’e karşısında harekete geçti, ancak kaldırmadı.) Senatör Tom Cotton (R-AR), Trump’tan İsyan Yasası’nı ABD genelinde askeri güçleri konuşlandırmak için kullanmasını istedi ve ordunun ” isyancılar, anarşistler, isyancılar ve yağmacılar, “insanları esir almadan öldürmek anlamına geliyor. Her iki durumda da, Trump’ın öfkesinin himayesinde, Kongre’nin önde gelen üyeleri, Amerikalıların yargısız infaz edilmesi çağrısında bulundu.

Dünyanın diğer yerlerinde soykırıma uğramış ırk alarm veriyor.

“Çeyrek Değil”, Konfederasyon askerlerinin savaş alanında siyah Birlik askerleriyle karşılaştıklarında toplanan çığlığıydı. Kitlesel infazlara sahne oldu. https://t.co/wfNbSwBqdQ

— Kevin M. Levin (@KevinLevin) 1 Haziran 2020

Yeter. Cumhurbaşkanı, Twitter ve Facebook öncelikle edinmek üzere korumaya ant ettiği millet kurumlarını baltalamak için kullandığı özel platformlardan çıkarmanın zamanı geldi. Ve başkanın bayağılık ve ölümcül gündemini kolaylaştıran iktidardaki herkesi uzaklaştırmanın zamanı geldi.

Bundan Böyle “muhafazakar önyargı” konusundaki küçük mücadelenin çok ötesindeyiz. Kimin umrunda? Sağcı şikayetçiler, somurtkan yöndeki ezici kanıtlara rağmen, sosyal ağ platformlarının telafisi imkansız bir şekilde önyargılı olduğunu ilan ettiler. Fox News ve diğer sağcı medya kuruluşları Facebook ve Twitter’da başarılı oluyor ve mesajlarının orada rutin olarak yeşerdiğini görüyor. Önyargı suçlaması defalarca partizanlıktan kar bulan demagoglar kadar yapılan bir aldatmaca olmuştur. Hem başkan ve müttefikleri, platformları onları sansürlemekle suçladılar.

Açıkça hasar görmesine rağmen, Trump’ın yasaklanmasının kulağa her zaman ucuz bir direniş fantezisi ya da topal bir tercih yılı çağrısı gibi geldiği içten. Ve Trump yönetiminde diğerlerinden daha fena olan tek bir hafta saptamak zordu. Davranışı, içgüdülerimizi uyuşturmakla tehdit edecek ve felci cezbedecek şekilde sürekli olarak çirkin oldu. Başkanı ve müttefiklerini aşmanın da kötüye başvuru formu biçimleri garanti edilir; Başkan Trump’a aleyhinde nihayet harekete geçtikten sonradan, bir Twitter çalışanına taciz düzenleyerek ölüm tehditlerine yol açtı.

Hepsinden öte, oturan bir başkana ve milyonlarca destekçisine ters düşmek fazla fena görünüyor. iş için. Başkan, platformda bir taciz bağlantısı olmasına rağmen, Trump Twitter’ın kullanıcı tabanı için bir nimet oldu. Ve herhangi bir algılanan kavgaya aşırı düşmanlıkla tepki vereceğini kanıtlamış bir siyasi partiyle savaşmanın varoluşsal sonuçları olabilir. Milyonlarca kullanıcının kızgınlığını şiddetli bir eylemle karıştırmak, Facebook ve Twitter’ı keşfedilmemiş sulara götürecekti. Varoluşsal değilse, savaşa dayanmak olasılıkla çok pahalı olacaktır; Hem Demokratlar ayrıca de Cumhuriyetçiler, son birkaç yılını Facebook’a karşı kendi uzun istismar listesi nedeniyle sert konuşmalar yaparak geçirdiler ve Cumhuriyetçiler hakiki eyleme teşvik edilebilir.

Twitter, tweet’lerinden birinin doğruluğunu gözden geçirmek için bir etiket eklemesinin derhal peşinde, Trump interneti sıralamak için “açıkça illegal” bir teşebbüs başlattı. Bunun yalnızca dört gün önce olduğuna itimat etmek zor. Zaten bambaşka bir dünyada yaşıyoruz. Fark yaratmak için Twitter ve Facebook’taki birkaç gözü kara insan yeterli

​​Harekete geçmenin riskleri hakiki, ancak işten daha önemli şeyler var. sosyal ağ şirketlerinde fark yaratmak için asalet ve cesarete sahip birkaç kişi tatmin edici olacaktır. Bu ahali, en sonunda Trump’ın davranışının harekete geçmeyi gerektirecek değin önemli olduğuna karar veren CEO Jack Dorsey’e kadar Twitter’ın içinde ortaya çıkıyor. OneZero’ya tarafından, şirketin içindeki etkin karar vericilerden oluşan ufak bir takım, Trump’ın aldatıcı seçim iddialarını hızla zirveye taşıdı. Başkan ve yardımcıları, nihai karara alt olmayan yalnız bir Twitter çalışanını taciz etmeye başladıktan daha sonra, Dorsey Beyaz Saray’ı azarladı. “Doğruluk kontrolü: Şirket olarak eylemlerimizden nihayetinde sorumluluk sahibi olan biri var ve bu benim,” diye yazdı. “Lütfen çalışanlarımızı bunun dışında bırakın.”

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Trump’ın son sözlerine duyduğu tiksintiyi dile getirdi, ama gerçi platformunun açıklama özgürlüğünü koruması gereken bir “kurum” olduğu pozisyonuna geri çekildi.

Düzinelerce Facebook çalışanı, şirketin Trump’ın güvenli olmayan gönderilerine aleyhinde harekete geçmeme kararını protesto etmek için Pazartesi günü dışarı çıktı.

“Kanımca, bu cins bölücü ve kışkırtıcı retoriğe içgüdüsel bir olumsuz tepkim var” Zuckerberg Cuma günü Trump’ın şiddetli paylaşımlarını yazdı “Ama sadece kişisel kapasitemle yok, kendini açıklama özgürlüğüne adamış bir kurumun lideri olarak tepki vermekten sorumluyum.”

Serbest ifade hakkı güzel, enerjik ve insan yaşamı için temeldir. Birinci Değişiklik, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların hükümetin müdahalesi olmaksızın özgürce söylev hakkını korur. The Verge’dekiler de dahil almak üzere dünyanın dört bir yandaki milyonlarca insan için internet, özellikle İlk Değişiklik gibi korumaların eksik olduğu yerlerde açıklama hakkını genişletti ve ilerletti. İnsanlara seslerini duyurmak asildir ve Facebook ve Twitter konuşmayı genişletmedeki rollerinden ötürü takdir edilmelidir. Fakat aynı zamanda açıklama özgürlüğünü önemsemeyen ve aslında onu imha etmek isteyen enerjik ırk göre oynandıklarını da görmeliler. Facebook ve Twitter gibi şirketler hitabe özgürlüğünün kullanımına samimi olarak değer verse de, bu alıştırmanın bir parçası ne zaman bir şey söylemeyeceklerine bilinçli olarak karar vermeyi içerir.

Zuckerberg lensini genişletmeli. Serbest ifade tamamen Facebook’ta bir metin kutusunun sınırları içinde yer almıyor. hemen, ülke çapındaki şehir halkı ve kasabalarda, devlet yetkilileri, dostça bir şekilde konuşma haklarını kullanan Amerikalıları şiddetle bastırıyor. Başkan, halkın barışma ve rahatlama çığlıklarına, ABD’nin gücünü onları susturmaya yönlendirerek cevap vermeye karar verdi. Kışkırtıcı retoriğini yaymak için özel platformları kullanmaya devam ediyor, daha artı tırmanma, daha pozitif şiddet ve daha fazla korku ile tehdit ediyor. Başkan konuşmadan dehşet ediyor ve şiddeti kutluyor.

Facebook ve Twitter, kendisine bir platform sağlamaya devam ederek, başkanın eleştirmenlerini susturma ve medeni haklarını ihlal etme çabasında kilit bir mekanizma haline geldi – haberlerinde değil yayınlar ya da zaman çizelgeleri, ama ibadet ettikleri, nerede toplandıkları ve hatta nerede yaşadıkları.

Cuma günü bir Facebook çalışanının sorusuna cevap olarak Mark Zuckerberg, Twitter’ın başkana aleyhinde son eylemini eleştirdi. “Bir gönderinin insanların gerçek dünyada şiddete gitmesine neden olacağına sahiden inanıyorsanız, o süre bu bir uyarının peşinde bile yapmamız gerektiğini düşündüğüm türden bir şey değil” dedi.

Sokakta kan var. İnanmaya açılmak için diğer ne gerekir? .

Comments
To Top