Haber

Bambaşka Dünyaları Keşfedip Aksiyona Doyuran 10 Şahane Uzay Oyunu

Bambaşka Dünyaları Keşfedip Aksiyona Doyuran 10 Şahane Uzay Oyunu

Uzay teması; çoğu alanda günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası hâline gelmiş bulunmakta. Edebiyattan sinemaya, oyunlar, bilim, fizik ve aklımıza gelebilecek her alanda uzay araştırmaları ve uzay teması ele alınıyor. Koşul böyle olunca, oyun dünyasının ilk yıllarından bu yana bizlerle olan uzay oyunları da büyük bir alaka görüyor.

Gelişen teknoloji ile son zamanlarda daha da nefes kesici hâle gelen uzay oyunları, keza gerçek aşina evreni ayrıca de bilim kurgu ürünü olağanüstü galaksileri konu alabiliyor. Eğer sizler de uzay temasını seviyorsanız, en eğlenceli uzay oyunları listemize göz atabilir ve uzay galaksileri evinize getirebilirsiniz. Not: Listedeki oyunlar alfabetik olarak sıralandırılmıştır.

Uzakta galaksileri ekranlarınıza getirecek en iyi uzay oyunları:

Kerbal Space Program Mass Effect 2 No Man’s Sky Observation Outer Wilds Star Conflict Star Trek Online Star Wars: Squadrons The Outer Worlds Universe Sandbox 2

Bütün anlamıyla bir uzay simülasyonu: Kerbal Space Program

Çıkış yılı: 2013 Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, Linux, macOS

Uzayda bir şeyler yapmanın birincil adımlarından biri de doğal olarak uzaya çıkabilmek olacaktır. Kerbal Space Program da sizleri tam olarak bu noktadan başlatıyor. Sonsuz deneme yanılma yöntemiyle istediğiniz gezegene roketleriniz inşa edip gitmeye çalıştığınız bu oyunda, pek de sevimli olduklarını söyleyemeyeceğimiz Kerbal adlı yaratıkların evreni fethetmelerine yardımcı oluyoruz. Kerbal Space Program ile fizik kurallarını keşfedip, başarılı bir uzay aracı yapı etmenin hazzını yaşayabilirsiniz.

Film gibi hikayesi olan bir uzay aksiyonu: Mass Effect 2

Çıkış yılı: 2011 Platform: PC, PlayStation 3, Xbox 360

Uzay temalı aksiyon rol yapma oyunu serisi olan Mass Effects’in ikinci oyunu olan Mass Effects 2, aynı zamanda üçlemenin en takdire değer oyunu olarak karşımıza çıkıyor. İki efsane Star Wars ve Star Trek’i bir nevi birleştiren Mass Effects 2; uzay galaksilere gezi edip, ilginç uzaylı ırklarıyla karşılaşabileceğiniz aksiyonu yüksek bir oyun. Her ne değin bir açık dünya oyunu olmasa da Mass Effects 2, çizgisel yapıda dâhi bizlere oldukça nefes kesici uzay atmosferini göstermeyi başarıyor.

Gezegen keşfedip sahiplenebileceğiz, koskocaman detaylara sahip: No Man’s Sky

Çıkış yılı: 2016 Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X/S, Android

No Man’s Sky, oyun dünyasını ikiye bölen oyunlardan bir tanesi. bununla beraber uzay temalı en büyük açık dünyaya sahip, en fazla serbestlik sunan oyunlardan da biri bununla birlikte. Zaten böylece bir kesim devasa açık dünyanın kendini tekrar ettiğini ve buglarla doymuş olduğunu bahis ederken, bir diğer kesim de oyunun sonu gelmeyen buluş yönünden hoşgörü alıyor. Her ne olursa olsun, No Man’s Sky, bilhassa uzay oyunları ve açık dünya severleri üzmeyecek bir oyun. yine de çok büyük beklentilere sahip olmamakta fayda var.

Bir suni zekânın gözünden uzay gerilimi: Observation

Çıkış yılı: 2019 Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One

Yakın zamanda çıkan bir Indie oyunu olan Observation, epeyce ilginç ve muhtemel bir konuyu ele alıyor. bununla birlikte interaktif bir bilim kurgu ve gerilim filmi olarak da adlandırılan Observation, oyunla benzer isimde bir uzay istasyonunun Dünya’nın yörüngesinden ayrılıp Saturn yakınlarında bir noktaya sürüklenmesini işliyor.

bununla birlikte istasyonun suni zekâsı SAM, ilginç davranışlar sergiliyor ve istasyonda yer alan Dr. Emma Fisher için işler oldukça kötüye gitmeye başlıyor. Oyunun bir diğer ilginç yanı ise geleneksel yaklaşımın tersine oyunda Dr. Emma yerine suni akıl SAM’i canlandırıyoruz.

Dünya’daki yabani hayat sizi kesmiyorsa: Outer Wilds

Çıkış yılı: 2019 Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One

Outer Wilds, birincil görüntü açısına sahip bir rol yapma oyunu, lakin bu tarz birçok oyunun aksine Outer Wilds’da garip galaksileri geziyor ve garip uzaylı ırklarıyla tanışıyoruz. Oyunun asıl ilginçleştiği nokta ise oynadığımız karakterin 20 dakikalık bir zaman döngüsü içerisinde sıkışıp kalması. Her 20 dakikalık periyotta bu garip güneş sistemindeki gezegenleri inceliyor ve esrarengiz ufo ırkı Nomai hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışıyoruz.

Uzay geminizi geliştirip savaşlara katılabileceğiniz: Star Conflict

Çıkış yılı: 2012 Platform: PC, Linux, macOS, SteamOS

Uzay gemisi kullanmaya ve savaşmaya dayalı oynanışa sahip Star Conflict, düzey ve “ekipman düşürme/geliştirme” sistemine oldukça pozitif bel bağlıyor. Alışılmış bir uzay gemisiyle “PvP dog fight” oyunu sayılabilecek Star Conflict’in ise esas öne çıktığı nokta oynanabilir gemi sayısı oluyor. Birkaç öbür haritaya ve keşfedilecek noktaya sahip olan Star Conflict’te 240’ın üzerinde uzay gemisi bulunuyor. Hem Star Conflict’i oynaması da bedava.

Bir efsaneyi yaşamak: Star Trek Online

Çıkış yılı: 2010 Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, macOS

Listemizde oynaması bedava olan öteki oyun Star Trek Online, bilhassa Star Trek evrenini sevenlerin kaçırmaması gereken bir oyun. Her ne değin ilk çıkışta bir takım problemler ile karşılaşsa da Star Trek Online, bu sorunların üstesinden gelmiş durumda ve uzay temalı en iyi MMO rol yapma oyunlarından biri olarak değerlendiriliyor.

Oldukça aktif bir oyun olan Star Trek Online’a her sene çoğu yeni etkinlik ekleniyor. Bu etkinlikler baştan sona galaksinin bir ucundan öteki ucuna gezi edebiliyor ve daha önce karşılaşmadığınız görevler, karakterler ve mekânlar ile tanışabiliyorsunuz.

Bir nevi uzay gemisi simülasyonu ve hikayesi de var: Star Wars: Squadrons

Çıkış yılı: 2020 Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One

Birincil bakış açısında efsanevi Star Wars uzay gemilerini sürmek ve Galaktik savaşlara katılmak istiyorsanız, Star Wars: Squadrons iyice ihtiyacınızı karşılayacaktır. Kendine has kısa bir hikâye modu da bulunan Squadrons, ana olarak çevrimiçi oynanışı esas alıyor. Bir nevi uzay gemisi simülasyonu da sayılabilecek özelliklere sahip Squadrons, yıllarca filmlerde izlediğimiz X-Wing’leri ve TIE Fighter’ları reel zamanlı faydalanma imkânı tanıyor.

Birbirinden renkli gezegenler ve dünya dışı yaşamlar: The Outer Worlds

Çıkış yılı: 2019 Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Uzay temalı aksiyon rol yapma oyunlarının kısa sürede unutulmaz isimlerinden olan The Outer Worlds, RPG konusunda epeyce deneyimli bir stüdyonun elinden çıkıyor. En iyi RPG oyunlarından biri kabul edilen Fallout: New Vegas’ı yapan stüdyo Obsidian Entertainment’ın elinden çıkan The Outer Worlds, bizlere birbirinden renkli gezegenlere ve ırklara sahip olan bir güneş sisteminde gezinme şansı tanıyor.

Cihan simülatörü: Universe Sandbox 2

Çıkış yılı: 2012 Platform: PC, macOS, Linux

Oldukça geniş çaplı bir “evren” simülatörü olan Universe Sandbox, bugüne değin kâinat hakkında keşfedilen her şeyi neredeyse ellerimize teslim ediyor. Evrende keşfedilmiş tüm nesneleri fizik kuralları çerçevesinde istediğimiz şekilde yerleştirebiliyor, yeni güneş sistemleri ve galaksiler oluşturabiliyoruz. Gezegenlerin karakteristik özelliklerini de manipüle ederek yaşama sahip yeni gezegenler meydana getirebiliyoruz. Yani anlayacağınız Universe Sandbox ile yapabilecekleriniz aslında fizik kuralları içerisinde sınırsız diyebiliriz.

Uzay oyunları denildiğinde akla gelen en iyi oyunlardan birkaçına göz attığımız içeriğimizin sonuna geldik. Piyasada popüler olmuş veya olamamış daha birçok uzay oyunu bulunuyor. Fakat bu listemizde daha fazla kendini kanıtlamış oyunlara yer vermeye çalıştık. Sizler de severek oynadığınız uzay oyunlarını ve uzay oyunları dendiğinde aklınıza gelen oyunları bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top