Haber

Balon Balıklarının Kanser Tedavisinde Kullanılan Zehrinin Gramı 1 Milyon Euro

Balon Balıklarının Kanser Tedavisinde Kullanılan Zehrinin Gramı 1 Milyon Euro

Balon balıklarının denizlerdeki biyoçeşitliliğe ve balıkçıların av vasıta-gereçlerine zarar verdikleri gerekçesi ile geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı kadar Resmi Gazete’de bir beyanname yayınlanmıştı. Yayınlanan tebliğe göre, teslim edilen her bir balon balığı kuyruğu için balıkçılara 5 TL özendirme ödemesi yapılacaktı. Tebliğin gerisinde balıkçılar, birincil kuyruk teslimlerini yapıp teşvik ödemelerini almaya başladı. 

Fakat balon balıkları ile ilgili tek gelişme bu yok. Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Özoğul’un yaptığı açıklamaya tarafından balon balıklarının derilerinin altından ve iç organlarından çıkarılan tetrodotoksin (TTX) zehri, ABD, Kanada ve bir takım uzakta doğu ülkelerinde kanser ve uyuşturucu bağımlılığı tedavisinde kullanılıyor.

Morfinden 3 bin kat zinde, siyanürden 1200 kat zehirli:

Balon balığı

Balon balıklarının salgıladığı TTX isimli bu zehir, Özoğul’un verdiği bilgilere kadar siyanürden 1200 kat daha zehirli ve morfinden 3 bin kat daha güçlü. Bu etkin zehir, nöronların arasındaki sodyum kanallarını bloke ediyor ve insanları acıya karşısında duyarsızlaştırıyor. Bu özelliği tamamen de kanser hastalarının tedavisinde ağrıyı eksilmek için kullanılıyor. bununla birlikte kişilerin uyuşturucu istemini baskılayabildiği için uyuşturucu bağımlılığı tedavilerinde de kullanılıyor. 

Yapılan çalışmalarda zehrin izole edilmiş bakteriler yoluyla üretilmesi amaçlanıyor:

Balon balığı kanser tedavisi

Ülkemizde bu zehrin çare amaçlı kullanılması ile ilgili demin herhangi bir egzersiz yok. Ama balığın iç organlarındaki ve derisindeki mikroorganizmalar izole edilerek bu mikroorganizmalar yoluyla laboratuvar ortamında TTX üretilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Özoğul’a kadar eğer bu incelemeler başarılı olursa keza çare amaçlı geliştirilmesi anlamında önemli bir adım atılabilir ayrıca de epeyce değerli olan TTX’in yurtdışına satılması ile gelir elde edilebilir.

Comments
To Top