Haber

Balon Balığı Avlayana Para Ödülü Kazandıracak Teşvik, Resmi Gazete’de Yayınlandı

Balon Balığı Avlayana Para Ödülü Kazandıracak Teşvik, Resmi Gazete'de Yayınlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine Dair Tebliğ‘i, bugün (2 Aralık) itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Ocak 2020’den itibaren (2021 değil) geçerli olacak tebliğde belirli özendirme için kuyruk alımı, 31 Aralık 2020 itibarıyla veya öncesinde 1 milyon kuyruğa ulaşılması halinde son bulacak.

Balon balığı avcılığını desteklemek nedeniyle yürürlüğe konan teşviğe kadar Su Ürünleri Bilgi Sistemi’ne (SUBİS) belirtilmiş, çevirme ve sürütme ağları dışarıya avcılık faaliyetinde yer alan, geçerli bir balıkçı gemisi ruhsat tezkeresine sahip olan ve istilacı balon balığı türünün Akdeniz ve Ege Denizi’ne kıyısı olan illerde avcılığını yapan balıkçılara balon balığı kuyruğu başına 5 TL özendirme ödemesi yapılacak.

Avlanan balon balıkları tamamen karaya çıkartılmayacak

balon balığı

Tebliğe tarafından kuyruk alımı, bugünden itibaren 5 çalışma günü daha sonra başlayacak. Balon balıkları tam olarak karaya çıkartılamayacak, çıkartıldığının tespiti halinde bu durum hakkında tutanak tutulacak ve getirilen tüm balıklar destekleme kapsamına alınmayacak. 

Yeniden tebliğe göre destekleme dahilinde avcılığına izin bahşedilen ve avlanılan balon balıklarının kuyruk kesimi, balıkçı gemilerinde insan sağlığına risk oluşturmayacak koşullar aşağıda yapılacak. Hem balon balığı avcılığı yapacak balıkçı gemilerinde ihtiyaç duyulacak koruyucu eldiven, sızdırmaz poşet ve benzeri malzemelerin bulundurulması zorunlu olacak.

Comments
To Top