Haber

Baktıkça “Olmaz Olsun Böyle Yıl” Dedirtecek 2020 Google Arama Trendleri Listesi

Baktıkça "Olmaz Olsun Böyle Yıl" Dedirtecek 2020 Google Arama Trendleri Listesi

Büyük yangınlarla başlayan ve sonra da hayatı durduran bir pandemi ile aralıksız 2020 yılı o kadar çok kişinin iyi hatırlamayacağı bir yıl olacak. Bu durumun en net göstergelerinden birisi de Google Arama Trendleri.

Roshaan Khan kadar hazırlanan Google Trendler data grafiği, yılın en önemli olaylarını da bir arada görebilmemizi sağlıyor. Haliyle bu grafikte karşımıza meydana çıkan olaylar pek de iyi hatırlanan vakalar yok.

2020 engebeli geçti

google trends

Öncelikli olarak bu grafikte bulunan olayların defalarca için bütün dünyayı etkilemediğini belirlemek lazım. Mesela Hindistan Yeni Zelanda’ya aleyhinde araması, dünyanın geri kalanının pek de alaka göstermediği kriket oyunuyla ilgili olarak Hindistan etkisiyle panoya giriyor.

Google aramalara dair hakiki sayıları kendi politikaları gereği paylaşmıyor olsa da 0 ile yüz arasındaki rakamlarla aramaların yoğunluğu ve dönemsel popülerliği sergileniyor. Grafik 1 Ocak’tan başlıyor ve kronolojik olarak ilerliyor.

Yılın aramalarda ani yükseliş gösteren aramaları arasında ilk kez Kobe Bryant yer alıyor. Trajik şekilde hayatını kaybeden yıldız, dünyanın gündemine oturmuştu. Onu India vs New Zealand (Hindistan Yeni Zelanda’ya Aleyhinde) takip etti. Şubat sonunda ise taciz davalarıyla gündem olan Harvey Weinstein aramaları artma gösterdi.

Koronavirüs yılı domine etti

google trend analizleri

Mart ayında ise koronavirüs pandemisi yaklaşık olarak bütün dünyayı etkisi altına aldı. Bu koşul da arama trendlerine yansıdı. Yalnızca coronavirus ifadesi yok, coronavirus symptoms (koronavirüs semptomları), coronavirus update, ve death (ölüm) gibi ifadelerin aranmalarında da rakam arttı. 

Pandemiyle alakalı olarak maske, Zoom, Google Classroom gibi ifadelerin aranmalarında da yükselme yaşandı. Yılın öne meydana çıkan diğer olayları arasında Beyrut patlaması, George Floyd ve BLM, TikTok, ABD seçim sonuçları ve adayları da aranan sözcükler arasında yer aldı. 

Sizce benzer tabloyu ülkemize özel olarak çıkaracak olsaydık hangi aramalar tabloda kendine yer bulabilirdi?

Comments
To Top