Haber

Bakanlık, 2021’de Plastik Poşetler İçin Uygulanacak Yenilikleri Duyurdu

Bakanlık, 2021'de Plastik Poşetler İçin Uygulanacak Yenilikleri Duyurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2021’de plastik poşetlerle ilgili uygulanacak yeni kararları açıkladı. Yapılan açıklamaya kadar plastik poşetler önümüzdeki yıl de 25 kuruştan satılacak. İlk olarak 1 Ocak 2019’da yürürlüğe giren plastik poşetlerin ücretlendirilmesi kararı, 2021’de de herhangi bir çeşitlilik olmadan devam edecek.

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Yöntem ve Esaslar’da yapılan güncellemeyle birlikte “2021 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ödenti adet başına vergiler dahil 25 kuruştur. 1 Ocak 2021’den başlayarak yılsonuna kadar ise satışa emrindeki tüm poşetler için uygulanacak vergi adet başına vergiler dahil 25 kuruş olup daha az ya da daha fazla vergi uygulanamaz” hükmü açıklandı. 

Poşet

Poşetlerde sıfır atık logosu zorunlu tutuluyor

Yeni güncellemeyle birlikte parayla satılacak poşetlerin bir yüzeyinde Bakanlık tarafından belirlenen sıfır atık logosu ve çevreci sloganların yer alma zorunluluğu getirildi. bununla beraber açık satılan gıdalarda hijyen temin etmek için satış noktalarında verilen bedava plastik poşetlere alternatif olarak kağıt / karton torbalar da bulundurulacak. 

Poşet

Sıfır atık logosu zorunluluğu 1 Temmuz 2021’de başlayacak

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre poşetlerde yer alacak sıfır atık logosu ve çevreci slogan kullanımı 1 Temmuz 2021‘den itibaren zorunlu olacak. Daha önce üretilen plastik poşetlerin tüketilmesi için bir işlem belirleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1 Ocak 2022 itibarıyla da bu kriterleri sağlamayan poşetlerin satışını yasaklayacağını duyurdu.

Comments
To Top