Haber

Bakandan Yerli Otomobilin Bataryası İçin Yeni Açıklama: Büyük Gün Pazartesi

Bakandan Yerli Otomobilin Bataryası İçin Yeni Açıklama: Büyük Gün Pazartesi

Video konferans aracılığı ile 4 Aralık Dünya Madenciler Günü zarfında düzenlenen Maden Sanayi İşverenleri Sendikası (MASİS) Madencilik ve Ulusal Ekonomi Zirvesi’ne katılım bildiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yerli otomobilde kullanılacak pil ile ilgili kayda değer açıklamalarda bulundu.

Dünyadaki 90 çeşit madenin 77’sinin Türkiye’de bulunduğunu söyleyen Bakan Dönmez, nadir toprak elementi denilen  lityum, berilyum, galyum, niyobyum, toryum, zirkonyum, rubidyum ve vanadyum gibi madenlerin bugüne kadar teknolojik yeteneksizlik nedeniyle değere dönüştürülemediğini açıklama etti ve açıklamalarına şu şekilde devam etti:

togg

“Bu alandaki gidişatı aksine çevirmek için Eti Maden Eskişehir Sivrihisar’da nadir toprak elementleri (NTE) pilot tesis kurma çalışmalarına başladık. Bu elementlerin işlenmesiyle ilgili bazı ülkelerle görüşmelerimiz devam ediyor. Lityum karbonat üretimiyle ilgili de iki ay önce bana kalırsa Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerine gitgide artarak pilot üretime dönük çalışmaları yerinde incelemiştik. 

İnşallah bu tesis aralık ayında üretime başlayacak. Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlıyoruz. Ilk Olarak takvim 10 bin ton olacak pilot üretimimiz kısa süre içinde yıllık 600 bin tona çıkacak. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin pil yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak.”

Lityum karbonat yerli otomobil için niçin manâlı?

TOGG tarafından üretilen yerli araba, iyice elektrikli olacağı için gücünü lityum-iyon bataryalardan alacak. Bu bataryaların yerli imal olabilmesi için de lityum karbonat üretimi büyük tartı taşıyor.

Comments
To Top