Haber

Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan: Diğer Şirketler de YouTube’u Örnek Almalı

Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan: Diğer Şirketler de YouTube’u Örnek Almalı

1 Ekim 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Sosyal Medya Kanunu, yurtdışı kaynaklı sosyal ağ platformlarına Türkiye’de vekil bulundurma zorunluluğu getirmişti. Facebook, Instagram ve YouTube gibi dev platformlara yasaya uymadıkları için para cezası uygulanmıştı. 

Facebook ve Twitter gibi platformlardan hala ses gelmese de YouTube, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de vekil atayacağını belirtti. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Siber Güvenlik Zirvesi’nde YouTube’un bu hareketinin diğer platformlara örnek olması gerektiğini dile getirdi. 

“sosyal ağ şirketlerinin bulundukları ülkelerin yasalarına armoni göstermelerini bekliyoruz”

ömer fatih sayan

Siber Emniyet Zirvesi, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde başladı. Türkiye’nin siber emniyet konusunda nasıl bir yol kat ettiği konuşulan bu zirvenin bir öteki odak noktası, Sosyal Ağ Kanunu ve yurtdışı kaynaklı sosyal ağ şirketleri oldu. 

Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yurtdışı kaynaklı sosyal medya platformlarının, etkinlik gösterdikleri ülkelerin kurallarına uymaları gerektiğini belirtti. Sayan, YouTube’dan Türkiye’ye vekil atanacağına dair yapılan açıklamadan sonra, platformun öteki isimlere de misal olması gerektiğini şu sözlerle dile getirdi; “Bu yaklaşımın öteki sosyal medya şirketlerine de örnek olmasını diliyor ve tıpkı ABD ve Avrupa’da olduğu gibi bulundukları ülkelerin yasalarına harmoni göstermelerini bekliyoruz”

Comments
To Top