Haber

Bakan Varank, Türkiye’nin Ulusal Yapay Zeka Stratejisinin Açıklanacağını Duyurdu

Bakan Varank, Türkiye'nin Ulusal Yapay Zeka Stratejisinin Açıklanacağını Duyurdu

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank, Türkiye’yi yakın gelecekte nelerin beklediğini açıkladı. Milli yapay zeka stratejisinin en kısa sürede açıklanacağını söyleyen Bakan Varank, yabancı yatırım stratejilerinin de tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu. Bakan kadar yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin biyoteknoloji, nükleer reaktör, kuantum hesaplama ve hızlandırıcılar gibi alanlarda öncü olması için çalışılacağı açıklama edildi.

Mustafa Varank’a tarafından 2021 yılında “Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı” duyurulacak. Bu çağrıyla birlikte de 100’den pozitif üstteki düzey araştırmacının Türkiye’ye gelmesi sağlanacak. Keza yine 2021 yılında Üreten Şehirler Programı’nın başlatılacağını söyleyen Mustafa Varank, bu sayede de imalat ve ihracat hacmi yüksek olan şehirlerin destekleneceğini belirtti.

“Ekonomiden sorumluluk sahibi bütün bakanlıklar, ekip ruhu içinde çalışıyor.”

Mustafa Varank

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank göre yapılan açıklamalarda, 34 milyon TL’yi aşan KOSGEB geri ödemeleri için de yapılandırmaya gidileceği belirtildi. Türkiye genelindeki sanayi sitelerinde 3978 tesis inşaatının devam ettiğini açıklayan Varank, 2021 yılında bunlara ek olarak 16 organize sanayi bölgesi ile 5 sanayi sitesi projesinin de tamamlanacağını açıklama etti. Bakana kadar ekonomiden sorumluluk sahibi tüm bakanlıklar, bir koordinasyon ve takım ruhu ile çalışmalarını sürdürüyor.

Mustafa Varank’ın açıklamaları arasında, COVID-19’a karşın araştırmalar da vardı. TUBİTAK KOVİD-19 Platformu zarfında çalışmalarını sürdüren bilim insanlarının, Ribavirin isimli bir molekülün COVID-19 hastalığında etkili olduğunu yapılan hayvan deneyleri ile ispatladığını söyleyen Varank, Griffithsin molekülünün ise enfeksiyonu önleyici etkisinin klinik öncesi deneylerde kanıtlandığını söyledi.

Comments
To Top