Haber

Bakan Karaismailoğlu: eSIM Uygulaması 2021’de Başlayacak

Bakan Karaismailoğlu: eSIM Uygulaması 2021'de Başlayacak

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, daha çok zeki telefonlarda kullanılan SIM kartları ortadan kaldıracak eSIM teknolojisiyle ilgili yazılmış izah etme yaptı. Yaptığı açıklamalarda e-SIM teknolojisini kendi yerli ve ulusal imkanlarıyla geliştiren ilk ülkelerden bir tanesinin Türkiye olacağını vurgulayan Karaismailoğlu, eSIM kullanımına 2021 yılı içinde geçileceğini duyurdu.

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamalarına kadar Türkiye’deki eSIM hizmeti, BTK ile iş birliği yapmakta olan yerli ve milli şirketler göre, sıfırdan geliştirildi. Bu teknolojiyle birlikte fiziksel SIM kartlarına duyulan ihtiyacın baştan sona ortadan kalkacağını söyleyen bakan, Türk mühendisler göre geliştirilen eSIM ile vatandaşın hayatının kolaylaşacağını ifade etti.

eSIM bir uçtan bir uca işlem maliyetleri de azalacak

eSIM

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Karaismailoğlu kadar yapılan açıklamalara göre eSIM teknolojisi, sadece vatandaşların jurnal yaşamlarını etkilemeyecek. M2M/IoT cihazlarda da kullanılabilecek olan teknoloji, pek fazla sektörü de aracısız etkileyecek. Bu teknolojinin devreye girmesiyle birlikte karşılaşılacak faydalara da değinen Karaismailoğlu; bakım, erişim, lojistik ve stoklama gibi süreçlerdeki maliyetlerin de eSIM bir uçtan bir uca ortadan kalkmış olacağını açıklama ediyor.

Comments
To Top