Haber

Bahçesine 4,5 Milyar Yıllık Göktaşı Düşen Bir Adam, Bir Gecede Zengin Oldu

Bahçesine 4,5 Milyar Yıllık Göktaşı Düşen Bir Adam, Bir Gecede Zengin Oldu

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Endonezya’nın Kuzey Sumatra bölgesindeki Kolang kasabasında bir tabutçu olarak yaşamını sürdüren Josua Hutagalung’ın başına bir gecede şans kuşu kondu. Yani, iyice başına konmasa da evinin yanına düştü diyebiliriz.

33 yaşındaki Hutagalung, kısa vakit önce tekrar bir tabut üzerinde çalışırken oturma odasının yanındaki verandaya bir göktaşı düştü. Tek parça halinde düşen 2,1 kilogram ağırlığındaki göktaşı, tenekeden üretilmiş tavanda büyük bir delik açarken, saplandığı toprakta da 15 santimetrelik bir çukur oluşturdu.

endonezya

Laf konusu göktaşı ile ilgili açıklamalarda bulunan Hutagalung, “Ses öyle yüksekti ama evin bir takım kısımları sallanıyordu. Baktıktan sonra evin teneke tavanının kırıldığını ayrım ettim. Aslında bu kayanın birçok insanın göktaşı diye adlandırdığı ve gökyüzünden gelen bir taş olduğundan şüpheleniyordum. Çünkü birinin bunu mahsus atması ya da yukarıda düşürmesi imkansızdı. Birçok insan meraktan ve taşı görmek için ziyaretime geldi” ifadelerini kullandı.

4.5 milyar takvim son derece nadir bir CM1/2 karbonlu kondrit olduğu varsayım edilen taş için gram başına 857 dolar, toplamda ise 1,85 milyon dolar fiyat biçilmiş durumda. Göktaşları için çoğunlukla gram başına 50 cent ile 5 dolar aralarında fiyat biçiliyor olsa da bazı nadir maddeler taşıyan göktaşlarının fiyatı gram başına 1000 dolara kadar çıkabiliyor.

göktaşı

Göktaşı için incelemelerde yer alan ABD’li göktaşı uzmanı Jared Collins ise ilk etapta asıl kütlenin bir kısmını güvence altına aldıklarını belirtti ve “Telefonum, uçağa atlayıp taşı almam için deli tekliflerle çalıp durdu.” dedi ve laf konusu meteor için ABD’deki bilim insanları ile koleksiyoncular için amaçlamak arasında gidip geldiğini belirtti.

Collins, “Toplayabildiğim ne kadar para varsa taşıdım ve Josua’yı görmeye gittim ama o da sıkı pazarlık yapan biri çıktı.” ifadelerini kullanırken Lunar and Planetary Institute de göktaşının hekim ve meteor koleksiyoncusu olan Jay Piatek tarafından satın alındığını bildirdi.

milyonluk göktaşı

Göktaşlarının ikâmetgâh bölgesine düşmesinin nadir bir olay olduğunu açıklayan ABD Milli Havacılık ve Uzay Enstitüsü (LAPAN) Başkanı Thomas Djamaluddin ise, “Uzayda büyük miktarda Güneş sisteminin oluşumundan kalma atık kayalar bulunuyor. Çoğu göktaşı okyanus, orman ve çöl gibi mesken yerlerinden uzak yerlere düşüyor.” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top