Haber

Bağışıklık Hücrelerinin Doku Üzerinde Nasıl Hareket Ettiğini Gösteren Video

Bağışıklık Hücrelerinin Doku Üzerinde Nasıl Hareket Ettiğini Gösteren Video

Yeni bir çalışmada araştırmacılar, bir nesil beyaz kan hücresi olan sitotoksik T lenfosit hücrenin (CTL), patojenlere ulaşmak için tıpkı acil durum araçlarının yolunu açan bir kar küreme aracı gibi doku içinden tünel kazabildiğini gösterdiler.

Araştırmacıların “seri katiller” olarak tanımladığı CTL’ler, vücut içerisinde gezerek sorunlu hücreleri araması ve yer alan bu enfekte olmuş, kanserli veya diğer hasarlı hücreleri yok etmesiyle biliniyor. CTL’lerin aradığı kasıt hücrelerin sayısı bir hastalığın ya da enfeksiyonun başlangıcında düşüktür, bu nedenle CTL’nin seri saptama yeteneği, etkin bir bağışıklık için ağırlık taşıyor.

T hücreleri, doku yüzeyinde nasıl hareket ediyor?

Almanya’daki Saarland Üniversitesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü bu alıştırma, bir takım CTL’lerin, dokuların kayda değer bir bileşeni olan hücresel dışı matris (ECM) aracılığıyla kanallar oluştururken yavaş hareket ettiğini gösteriyor. olarak kolajen adı bahşedilen proteinlerden oluşan ECM, adeta tüm hücreli işlevlerde manâlı bir rol oynuyor.

Bu noktada çalışmanın yazarlarından Heiko Rieger, “Kolajen ağlarında bağışıklık hücrelerinin göçünü ve etkileşimlerini bilmek, bağışıklık tepkisinin aşağı yatan ayrıntıları ortaya çıkarmak ve etkili tedavi stratejileri ilerletmek için çok önemlidir” diyor.

Egzersiz kapsamında takım, hücreli dışı matrisin bir modelini meydana getirmek için ineklerden alınan kolajen kullandı ve sonradan insan CTL’lerinin bu matris her tarafında nasıl ilerlediğini gözlemledi. Yapılan deneyler, T hücrelerinin bu tüneller yoluyla birbirini takip ettiğini gösterdi. Bu noktada yukarıdaki animasyonda da görebileceğiniz üzere yollar bir defa oluşturulduktan daha sonra diğer hücreler daha hızlı bir şekilde hareket edebiliyor.

Şüphesiz, bu keşfin şimdilik basitleştirilmiş bir modelde gerçekleştiğini ve hakiki insan bağ dokusunun çok daha karışık dünyası için demin belirli bir sonuca ulaşılmadığını da unutmamak gerekiyor. Çalışmanın sonuçları Biophysical Journal’da yayınlandı.

Comments
To Top