Haber

Aziz Sancar’dan Koronavirüs Aşısı Açıklaması: Türkiye’de Olsaydım Kuyruğa Girer Aşı Yaptırırdım

Aziz Sancar’dan Koronavirüs Aşısı Açıklaması: Türkiye’de Olsaydım Kuyruğa Girer Aşı Yaptırırdım

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son günlerin en önemli gündem maddesi koronavirüs aşısı. Çin, Avrupa ve Amerika’da öbür hap şirketleri kadar geliştirilen değişik aşılar bulunuyor ve öyle çok ülke aşı siparişlerini vermeye başladı. 

Türkiye, koronavirüs aşısında tercihini Çin’den yandan kullandı ve birincil etapta 50 milyon doz aşı alındığı açıklandı. ABD ve Avrupa’da geliştirilen öteki aşılar ile ilgili de görüşmelerin yapıldığı biliniyor ve tüm aşılar kullanılmaya başlanmadan önce ülkemizde incelemelere ast tutulacak.

Koronavirüs aşılarının geneline dair dünya genelinde o kadar çok komplo teorisi var ve bu koşul gün geçtikçe insanlar sağlığını riske atma ihtimali olan bir duruma evriliyor. Hal böyle oluncada bilim insanlarının görüşleri epeyce manâlı hale geliyor. Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar da yaptığı bir açıklamada bu noktaya uyarı çekti ve Türk hekimleri ile Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyelerine uyulması gerektiğini vurguladı.

‘Türkiye’de Olsaydım Kuyruğa Girer Aşı Yaptırırdım’

Aziz Sancar, bulaşıcı hastalıklar ve aşı konusunda uzman olmadığını da belirterek ‘Türkiye’de olsaydım, Türk hekimlerinin tavsiyelerine uyardım’ ifadelerini kullandı. Aşı ile ilgili yayılan gerçek dışı bilgilerin büyük risk oluşturduğunu bildiren Sancar, “Bunu ne sebeple yapıyorlar bilmiyorum. Aşının partisi yok. Bu aşıyı Çin’den satın alıp Türkiye’de kullanmaya karar veren politikacılar yok bizim ahali sağlığı uzmanlarıdır. Bu aşı ya da Rus, Amerikan veya Türk kardeşlerimizin Almanya’da ürettiği aşılardan hangisi daha etkin bilemiyorum. Çünkü bu işin uzmanı değilim. Lakin inanıyorum oysa hepsinin koruyucu faydası var ve halkımızın Türkiye’de halihazırda mevcut olan aşıyı kullanmasını ve sağlık uzmanlarından diğer hiçbir kimsenin sözünü dinlememelerini tavsiye ederim. Dediğim gibi simdi Türkiye’de olsaydım kuyruğa girer, Sağlık Bakanlığı’mızın temin ettiği aşıyı yaptırırdım.” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top