Haber

Ay’da İnşa Edilecek Evlerin Nasıl Görüneceğini Gösteren Yeni Görseller Paylaşıldı

Ay'da İnşa Edilecek Evlerin Nasıl Görüneceğini Gösteren Yeni Görseller Paylaşıldı

2024 yılına dek Ay’a bir bayan ve bir erkek astronot göndermeyi planlayan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 9 Aralık tarihinde Artemis adlı uzay görevine yerinde gördüğü 18 astronotun adını açıklamıştı.  Laf konusu görevin bir kısmı, uydumuzda sürdürülebilir bir koloni yapı etmeyi de içeriyor.

Tahsis dahilinde kolonideki mühendislerin ise kraterlerdeki buzdan su üretmek gibi Ay’daki kaynakları nasıl kullanacağını öğrenebilmesi planlanıyor ve bu sebeple Ay’da astronotların yaşayabileceği evlerin yapı edilmesi gerekiyor. Şimdiyse Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Ay’da inşa edilecek evleri görselleriyle tanıttı.

Ay evleri nasıl görünecek?

Ay kolonisi

ESA’nın paylaştığı görüntüler, Ay’da yaşayacak birincil astronotların evlerinin nasıl görünebileceğini ortaya koyuyor. Uzay ajansında danışmanlık yapan Aidan Cowley, bu yapıların kuvvet şartlara Ay toprağından yapılma tuğlayla aleyhinde koyabileceğini söyledi.

Ay görevleri dahilinde ilk astronotların, Ay’ın daha önce keşfedilmemiş alanlarını incelemesi ve başka astronotların da Mars’a gidebilecekleri bir üs sağlaması hedefleniyor zira NASA, buraya 2030’lara değin bir kadın ve erkek daha göndermeyi istiyor.

Bunun olup olmayacağının bundan böyle sorulmaması gerektiğini gösteren Cowley, “Bu gerçekleşmeli. Çünkü eğer Ay, Mars ya da bunların ötesinde herhangi bir yerin keşfi konusunda ciddiysek, bu fazla yakında ustalaşmamız gereken bir teknoloji” biçiminde konuştu.

Yapıların 10 sene içerisinde yapı edilmeye başlanacağı söyleniyor:

Ay'da inşa edilen evler nasıl görünecek?

Aktarılanlara kadar Cowley, astronotların yaşayabileceği silindir şeklindeki yapıların 10 sene içinde yapı edilmeye başlanacağına inansa da bu yapıların radyasyona maruz kalmaya karşı korunması gerekiyor. Bu noktada Cowley, ESA’nın koruyucu tuğlalar olmak için pudra şekeri değin ince olan ve regolit adıyla da aşina Ay toprağını kullanım planlarına da öncülük ediyor.

Araştırmacılar, bir metre kalınlığındaki regolit duvarlar ve çatının, yapı edilecek yapıları Ay’daki radyasyon ve donma tehlikesine karşı koruyacağını düşünüyor. Planlara tarafından robotların yüzeyin üst katmanından topladığı toprak, 3D yazıcılar kadar tuğlaya dönüştürülecek ve güneşte pişmeye bırakılacak.

Ay'da inşa edilen evler nasıl görünecek?

Tüm bu yapıların yapı edilmesi için uzunca bir zamana gereklilik duyuluyor ve dolayısıyla astronotların görevlerinin ilk birkaç yılında basınçlı ve seyyar habitatlarda yaşaması mümkün görünüyor. Ama daha kalıcı bir üs, Ay’ın aralıksız güneş ışığı bölge güney kutbunda yer alan Shackleton kraterinin yakınına kurulabilir. Buraya kurulacak güneş panelleri aracılığıyla baskı elde edilebileceği de söyleniyor.

bununla birlikte Shackleton kraterinde buz da bulunuyor. Bu buzun çıkarılmasıyla hidrojenle oksijen sağlanabilir ve bu sayede solunabilir hava ve yakıt elde edilebilir. “Ay Köyü” adı verilen yeni yerleşim yeri hakkında konuşan ESA Genel Müdürü Jan Wörner, “Niyetim, Ay’da daimi bir üs istasyonu koymak. Bu, dünyadaki ayrı devletlere açık bir istasyon anlamına geliyor” dedi.

Comments
To Top