Haber

Ayaklanma eyalet başkentlerinde de oluyor

Ayaklanma eyalet başkentlerinde de oluyor

Başkan Donald Trump’ın destekçilerinden oluşan bir grup, Çarşamba günü öğleden daha sonra ABD Kongre Binası’na etken düzenleyerek, Başkan kadar seçilen Joe Biden’ın galibiyetini onay etmesi gereken Kongre oturumunu bir anda durdurdu.

Trump’ın bir mitingde kalabalığı “ülkemizi geri almaya” özendirme etmesinden yalnızca saatler daha sonra ve avukatı Rudy Guiliani, “dövüşle yargılanmayı” önerdi, Trump kıyafetleri giymiş, bazıları Konfederasyon bayrakları taşıyan yüzlerce birey tırmandı. Binanın basamakları, barikatları aştı, camları kırdı ve Kongre Binası salonlarına girdi – içerideki milletvekillerinin hayatını tehdit eden bir ayaklanma.

İki saat sonra Trump, Twitter’da tercih çalınırken “şimdi eve gitmeniz gerektiğini gösteren bir video yayınladı. Barışa ihtiyacımız var. Kanun ve düzene sahip olmalıyız. Halkımıza kanun ve uyum bakımından saygı duymalıyız. ”

İlgili

” Trump için Yürüyüş “mitinginin Kongre Binası’nda nasıl çatışmalara yol açtığı

Fakat bu çok geçti. DC Acil Tıp Hizmetleri’ne tarafından, Trump’ın açıklamasından birkaç dakika önce, en düşük beş birey hastaneye nakledilirken bir kişi vuruldu ve sonradan öldü. Ve ayaklanmalar zaten ülkenin öteki bölgelerine yayılmıştı.

Protestoların çoğu dostça kalmasına rağmen, bazıları tuhaflaştı ve diğerleri şiddet uyguladı.

Arizona

Arizona’daki Trump yanlısı isyancılar, öfke göstermek ve tercih sonuçlarını yalanlamak için yüzlerce birey göre toplandı. Phoenix’teki eyalet meclis binasının kilitli kapılarını vuran videolarda görülebilirler. Grup, cam kırılıncaya değin pencereye vurdu.

Arizona Eyaleti Meclis Binası dışındaki Pro-Trump kalabalıkları, isyancıların ABD Kongre Binası’na saldırdığı haberini alkışlıyor. twitter.com/WAN7MKfrMR

— azcentral (@azcentral) 6 Ocak 2021

Diğer bir grup, Arizona Cumhuriyeti tarafından alınan bir mektupta açıkladıkları toplantıya giyotin getirdi. Mektup, tercih sonuçları ve seçmen sahtekarlığı hakkında hatalı bilgiler içeriyordu ve muhtemel bir savaşa yönelik duygularını açıklama ediyordu:

“Niçin burada olduğumuzu sorabilirsiniz, neden yanımızda giyotinimiz var? Yanıt kolay, ”belge okundu. “Amerikalılar altı hafta baştan başa e-postalar yazdılar, dostane bir şekilde toplandılar, telefon görüşmeleri yaptılar ve endişelerini dinlemeleri için seçilmiş yetkililere yalvardı. Göz ardı edildik, alay edildik, küçümsendik, reddedildik, yalan söylendik, güldük ve özünde “ Umursamaz ” dedik. “

” Tüzük, hayat tarzımız ve Özgürlükler bilinsin. iç ve dış düşmanların tehdidiyle aleyhinde karşıya kaldıklarında, bu büyük ulusa meydan okuyacak ve gerekli olan her şekilde savunacağız.

pic.twitter.com/tYjGjou04Y— Jerod MacDonald-Evoy (@JerodMacEvoy) 6 Ocak 2021

Kansas

Göstericiler yüzlerce kişinin peşinde Çarşamba öğleden sonra Kansas Eyalet Binası’na taşındı Gün içinde binanın dışarıya misafir etme yapanların oranı. Lokal haber kaynakları WBIW ve KSNT’ye göre, protestocular Washington DC’de tercih oylarının sayımına itiraz ederken izinleri vardı ve protokolleri uyguladılar.

Teksas

Washington’da ayaklanma patlak verirken Texas Capitol’da yüzlerce Trump yanlısı gösterici toplandı. Eyaletin millet güvenliği bakanlığına göre, yetkililer “halk düzenini korumak ve halk tehditlerini ele almak” için binayı ve çevredeki kompleksi kapatmakta süratli davrandılar.

Trump destekçileri, bu öğleden sonradan bir çetenin ABD’ye atak ettiği haberinin ardındaki kapanan Texas Capitol binası haricen toplanıyor Senato olarak Capitol, Joe Biden’ı başkan olarak kabul etmek için toplandı. pic.twitter.com/xCSThCICix

— Lynda M. González (@lyndamgonzalez) 6 Ocak 2021

Florida

Florida’da, düzinelerce dahil olmak üzere yaklaşık 150 Trump destekçisi Proud Boys, “Çalmayı Durdur” hareketini desteklemek için eyalet başkentinin önünde toplandı.

Öğleden daha sonra, büyük topluluk daha küçük gruplara ayrıldı.

Oregon

Polisin George Floyd’u öldürmesinden daha sonra 2020’de ayaklanmaların aylarca devam ettiği ve federal ajanların protestocuları işaretsiz araçlarda kaçırdığı ve aleyhinde protestocular gerilimi tırmandırdığı Oregon’da kararı yetkililer verdi Başkent binasını çarşamba günü tüm gün halka ve personele kapatmak. Öğleden sonra yüzlerce protestocu, seçimlere razı olmamak ve eyaletin koronavirüs düzenlemelerine karşı çıkmak için Salem’deki başkent çevresinde yürüdü. Oregon Live’a tarafından kalabalık, Vali Kate Brown’ın bir heykelini bile yaktı. Yalnızca iki hafta önce, Patriot Prayer üyeleri de dahil almak üzere yaklaşık 50 kişinin, koronavirüs kısıtlamalarını protesto etmek için bir dizi memurun biber sıktığı ve Oregon’un başkentine girdiği bildirildi.

Gürcistan

Gürcistan’ın ikinci tur seçimlerini yapmasından sadece bir gün daha sonra – Demokratlar Senato’nun kontrolünü kazandı – aralarında Gürcistan Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger’in de bulunduğu üst düzey personel eyalet dışına çıkarıldı Bir grup gösterici dışında yürüyüş yaparken başkent binası. DC’deki ayaklanmanın ortaya çıkmasının arkasından gerilim yükseldi.

American Patriots USA’nın kurucusu ve eski KKK lideri Chester Doles (ortada), #Georgia Eyalet Meclis binasında dolaşıyor @GaSecofState Brad Raffensperger’in ofisini #Atlanta, Çar,

Raffensperger, ikisi buluşmadan önce dışarı çıkarıldı. #gapol pic.twitter.com/aHfpjYCh3m— Alyssa Pointer (@AlyssaNo_L) 6 Ocak 2021

California

Sacramento’da sağcı milisler dahil Trump destekçileri Üç Yüzde Grubu ve fazla sağ sokak dövüşü grubu Proud Boys, karşı protestocularla karşı karşıya geldi. Gruplar, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını yalanlayan ve Vali Gavin Newsom’un koronavirüs kurallarını lanetleyen konuşmalar yaparak eyalet başkenti civarda toplandı. Sacramento polisi, Twitter’da biber gazı taşıyan kişileri tutukladığını duyurdu.

California Kongre Binası’ndaki MAGA mitingini izah etmek.

Trump destekçileri, Proud Boys,% 3 ers, Recall Gavin halk.

Güncellemeler için bu konuyu peşine düşüp takip edin. pic.twitter.com/u6XFE0dsW6

— Scott Rodd (@SRodd_CPR) 6 Ocak 2021

New York

Gov. Cuomo’nun Albany’deki New York Kongre Binası’nın haricen koronavirüs planıyla ilgili bir adres teslim ederken, iki kişi hastaneye kaldırıldı ve bir birey de bıçaklanma sebebiyle gözaltına alındı. Kolluk kuvvetleri gazetecilere verdiği demeçte, şiddetin eyalet başkentinin anında dıştan devamlı bir protestodan kaynaklandığını söyledi.

Başkent binasında, Patriot Prayer üyeleri “doğruyu söylemenin” gerekliliği hakkında konuşmalar yaptılar ve “Trump bizim Başkanımızdır” yazılmış bayraklar taşıdılar. Bir katılımcı ABD Kongre Binası’nın ihlal edildiğini açıkladığında, halk müziği alkışladı ve “Acilen savaş!” Olympian’a tarafından.

Colorado

Denver yetkilileri tedbir olarak ofislerini erken kapattı ve eyalet polisi isyan teçhizatı giydi.

City ve County of Denver ofisleriyle ilgili bu uyarıyı yeni aldım … pic.twitter.com/adeNrj4uIR

– Jamie Torres (@ TorresDenver3) 6 Ocak 2021

Colorado başkentindeki protestodayım . Çevik kuvvetlerdeki devlet devriyesi yaklaşık yarım blok ötede konuşlanmış. Burada birkaç yüz kişi var. Çok, fazla azı maskeli. pic.twitter.com/rmweD8rEyU

— Elise Schmelzer (@EliseSchmelzer) 6 Ocak 2021

Ülkenin öteki bölgelerinde, başkent alanları sessizdi. Pennsylvania’da, 2020 seçimlerinin onaylanmasını önlemek için mitingler büyük ölçüde Pazartesi günü gerçekleşti.

Trump, video adresinde DC çetesine eve gitmesini söyledikten sonradan, sıkça yaptığı şeyi yaptı ve alevleri körükledi. destekçileri: “Seni seviyoruz.

Vox’un açıklayıcı gazeteciliğini destekleyin

Vox’ta her gün en kayda değer sorularınızı yanıtlamayı ve size sunmayı hedefliyoruz ve sizi anlayarak güçlendiren bilgilerle dünyanın dört bir yan izleyicilerimiz. Vox’un çalışmaları her zamankinden daha artı insana ulaşıyor, oysa ayırt edici açıklayıcı gazetecilik markamız kaynak gerektiriyor. Finansal katkınız bir bağış teşkil etmeyecek, fakat personelimizin ihtiyacı olan herkese ücretsiz makaleler, videolar ve podcast sunmaya devam etmelerini sağlayacaktır. Lütfen bugün Vox’a 3 $ gibi düşük bir katkı maddesi yapmayı düşünün.

.

Comments
To Top