Haber

Ay’a Kurulacak Sıvı Ayna Teleskobu, Evrendeki İlk Yıldızların Gözlemlenmesini Sağlayabilir

Ay'a Kurulacak Sıvı Ayna Teleskobu, Evrendeki İlk Yıldızların Gözlemlenmesini Sağlayabilir

NASA’nın uzun bir süredir ertelenen James Webb Uzay Teleskobu, evrendeki ilk galaksilerin oluşumuna ışık tutabilecek ve gökbilimcilerin, geçmişin derinliklerine bakabilmesine olanak sağlayacak. Tabii evrenin geçmişiyle ilgili merak çok fazla olunca ilk galaksilerin oluşumuna bakmak bir takım bilim insanlarını memnuniyet etmekten uzakta kalabiliyor.

Bir Takım gökbilimciler, birincil galaksilerin de ötesine gitmek ve birincil yıldızları incelemek istiyor. İşte tamamen bu noktada da radikal bir konsept devreye giriyor: Ay teleskobu. Diğer Taraftan bu Ay teleskobu fikri üstünde çalışan bilim insanları da bulunuyor.

Ay’a değişken ayna teleskobu

ay krateri, krater

Değişken ayna teleskobu, yansıtıcı sıvılardan yapılan aynalara sahip teleskoptur. Burada en çok kullanılan değişken cıva olsa da öbür sıvılar da kullanılmaktadır. Texas Üniversitesi’nden gökbilimciler, bundan yaklaşık 10 sene önce ortaya atılan ve NASA göre rafa kaldırılan Ay’da sıvı ayna teleskobu fikrini her tarafta değerlendirmeye aldı. Araştırmacılar, bu konuda bir araştırma yayınlamak için de hazırlıklar yapıyor.

Gökbilimciler, birincil yıldızların 13 milyar sene önce, galaksiler bir araya gelmeden oluştuğunu düşünüyor. McDonald Gözlemevi’nden Volker Bromm, ilk ışıkların şu anki ya da yakın gelecekteki teleskopların ulaşabileceğinin ötesine uzandığını ve bu yüzden zamanın sınırında yer alan ilk yıldızları gözlemlemek için en nihai teleskobu düşünmenin kayda değer olduğunu dile getiriyor.

ay

Bu teleskobun 100 metre çapında olması ve Ay’ın kutuplarındaki kratere inşa edilmesi gerekiyor oysa Güneş enerjisiyle çalışabilsin. Hem istikrarsız ayna teleskoplarının Ay’a taşınması da geleneksel materyallere kadar çok daha kolay. İsminin ise ABD’deki Very Large Array ve Şili’deki Very Large Telescope’a eğlenceli bir referans olarak Ultimately Large Telescope olması düşünülüyor. Üstelik Ay’daki bir teleskop fikri için ortaya atılan tek konsept bu yok. NASA, radyo teleskobu araştırmasına da fon sağlamaya devam ediyor.

Comments
To Top