Haber

Ay Yüzeyindeki Kraterleri Sayabilen Yapay Zeka Geliştirildi: 100 Binden Fazlası Tek Tek Listelendi

Ay Yüzeyindeki Kraterleri Sayabilen Yapay Zeka Geliştirildi: 100 Binden Fazlası Tek Tek Listelendi

Son yıllarda hemencecik her konuda takviye alınmaya başlayan yapay akıl, bu kere de gezegenimizin uydusu Ay için bilimi insanlarına tezgâhtar oldu. Uluslararası bir araştırma ekibi bünyesinde çalışan yazılım mühendisleri, oluşturdukları algoritmayla Ay yüzeyindeki kraterleri detaylı bir şekilde inceleme etmeyi başardılar. Bu Vesile Ile Ay yüzeyinde yer alan 100 binden pozitif yanardağ ağzı, tek tek listelenmiş oldu.

Bilim insanları, bugüne dek Ay’la ilgili sayısız çalışma yaptılar. Bu incelemeler içerisinde Ay yüzeyindeki kraterlerin sayısını atamak de vardı. Fakat kraterle batmış Ay’ın yüzeyindeki kraterleri manuel olarak sayıp listelemek, pek de kolay bir şey değildi. İşte bu mesele, geliştirilen algoritma doğruca bundan böyle çocuk oyuncağı haline geldi. Dahası yazılımcıların oluşturduğu algoritma, 20 binden artı kraterin kaç takvim olduğunu bile belirledi.

Algoritma nasıl çalışıyor?

Algoritma

Ay’la ilgili araştırma yapabilecek bir algoritma, daha önce öyle de üretilmiş bir şey değildi. Zaten laf konusu suni zekayı geliştiren yazılımcılar da hangi yöntemi uygulamaları gerektiğini bilmiyorlardı. Hal böyle olunca da deneme yanılma yöntemine başvuran mühendisler, uzunca bir çalışmanın sonucunda dürüst algoritmayı geliştirmeyi başardılar. Bu da 100 binden artı kraterin tahlil edilip, listelenmesini sağladı.

Geliştirilen algoritma, Ay’ın görülen yüzünü milyarlarca piksele bölüyor. Bu bölüntüler üstünde epeyce alıngan incelemeler yapan yapay akıl, piksellerin birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu, bunların hangisinin yanardağ ağzı olduğunu inceleme ediyor. Elde ettiği bulguları da cihaz öğrenimi yöntemiyle azıcık daha ayrıştıran ve muhtemel olan en dürüst sonuçları bilim insanlarına sunan yapay zeka, Ay’la ilgili araştırmalarda yer alan bilim insanlarını da memnun etmiş durumda. Uzmanlar, bu suni akıl baştan sona Ay ile ilgili yeni bilgilere, çok daha süratli bir şekilde ulaşılabileceğini ifade ediyorlar.

Comments
To Top