Haber

Avrupa’nın En Yüksek Elektronik Atık Çıkaran Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Avrupa'nın En Yüksek Elektronik Atık Çıkaran Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Clearitwaste isimli bir atık toplama şirketi Avrupa ülkelerini kapsayan çarpıcı bir araştırma yaptı. Bu araştırma dahilinde ülkelerin hane bazındaki elektronik atık miktarını belirleyen şirket, dünyanın her geçen gün biraz daha elektronik atık çöplüğüne dönüştüğünü gözler önüne serdi. Araştırmanın birinci sırasında olan ülke, çok tartışılacak gibi görünüyor.

Zaten küresel ısınma sebebiyle can çekişen gezegenimizin en büyük problemlerinden bir parça başına de elektronik atıklar. Bugün kullanılmayan veya arızalı olan bilgisayar, cep telefonu, elektrikli konut aletleri gibi ürünler, elektronik atık olarak nitelendirilirken bu atıkların geri dönüştürülmesi, geleceğimiz için kritik bir yük arz ediyor. Ancak yapılan araştırmalar, dünya genelindeki elektronik atıkların geri dönüşüm oranının yüzde 20 bile olmadığını gözler önüne seriyor.

Avrupa’daki en fazla elektronik atık, Norveç’ten geliyor

Elektronik atık

Clearitwaste tarafından yapılan araştırmaya kadar Avrupa’daki elektronik atık miktarının bir numaralı nedeni, bugün ekolojik yapısıyla dikkat çeken Norveç. Lüzum doğası gerekse gelişmişliği ile bilinen ülkelerden olan Norveç, hane başına tam 57 kilogram elektronik atık üretiyor. Alım gücünün yüksek olduğu ülke, yeni bir elektronik ürün alırken o kadar de düşünmüyor gibi görünüyor.

Araştırma, İngiltere’deki bir hanenin, 55 kilogram elektronik atığa yol açtığını ortaya çıkarıyor. İrlanda’yı 52,4 kilogramla üçüncü, İsviçre’yi 51,5 kilogramla dördüncü, İspanya’yı 49,4 kilogramla beşinci, Güney Kıbrıs’ı 47 kilogramla altıncı, Fransa’yı ise 46,2 kilogramla yedinci sırada gördüğümüz araştırma, Türkiye’yi on dördüncü sıraya yerleştiriyor.

Türkiye’deki elektronik atık miktarı, hane başına 41,8 kilogram

Elektronik atık

Birleşik Krallık merkezli Clearitwaste isimli şirketin araştırmasına tarafından Türkiye, hane başına 41,8 kilogram elektronik atık üretiyor. Öteki ülkelere kadar daha iyi bir netice veriyor olsak da bu arz bile gezegenimiz için oldukça pozitif. Çünkü Elektrik ve Elektronik Geri Mutasyon ve Atık Yönetimi Derneği (ELDAY) kadar yapılan araştırmaya kadar Türkiye, 2019 yılında 500 bin ton elektronik atık çıkardı. Derneğe göre Türkiye’deki elektronik atık miktarı, her yıl yüzde 10 oranında artıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2017 yılında yaptığı bir açıklamaya kadar Türkiye’de her sene, 55 bin ton elektronik atık geri dönüştürülüyor. Bu da Türkiye’nin, dünya genelindeki elektronik atığın sadece yüzde 5‘ini geri dönüştürebildiğini gözler önüne seriyor. 2020 yılında bu oranın yüzde kaç olduğunu şu an için bilemiyoruz oysa keza Türkiye’nin ayrıca de diğer ülkelerin, elektronik atık konusunda oldukça radikal kararlar almaları gerektiğini ortaya koyuyor.

Comments
To Top