Haber

Avrupa, Mutasyon Geçirdiği İddia Edilen COVID-19 Sonrası İngiltere’ye Uçuşları Yasaklamaya Başladı

Avrupa, Mutasyon Geçirdiği İddia Edilen COVID-19 Sonrası İngiltere'ye Uçuşları Yasaklamaya Başladı

İngiltere Sağlık Durumu Bakanlığı, geçtiğimiz hafta bir yorumlama yaparak ülkenin özellikle güneyinde yaşanan hızlı vaka artışlarının yeni bir koronavirüs varyantına emrindeki olduğunu açıklamıştı. Çok daha süratli yayılan bu dönüşüm geçirmiş koronavirüsün, salgının boyutunu değiştirdiği ve İngiltere’de salgının bir kez daha kontrolden çıktığı açıklanmıştı. 

Bu açıklamaların gerisinde Avrupa ülkeleri harekete geçti. Hollanda, Belçika ve İtalya, İngiltere’den ülkelerine yapılacak uçuşları erteleme kararı aldı. Aynı bir uygulamayı Almanya ve Fransa’nın da yürürlüğe koyması bekleniyor. 

İngiltere'ye uçuş yasakları

Hollanda’dan gelen açıklamalara tarafından uçuşlar 1 Ocak 2021‘e dek yasak durumda. Belçika ve İtalya ise yasakların ne değin süreceğine dair net bir izah etme yapmadı. Belçika, bununla birlikte demiryolu ulaşımına da benzer bir yasak getirmiş durumda. 

Diğer Avrupa ülkelerinden de ilk talimatlar geldi:

İngiltere uçuş yasakları

Yapılan ilk açıklamalara göre Almanya da yeni varyantın saptama edildiği Güney Afrika’dan ve İngiltere’den uçuşları yasaklamayı düşünüyor. Fransa da keza demiryolu ile keza de havayolu ile İngiltere’den yapılacak seferleri askıya almayı planlıyor.

İspanya hükümeti ise Avrupa Komisyonu’na ortak hareket edilebilecek bir karar almaları konusunda çağrıda bulundu ve eğer bu türden bir karar açıklanmazsa kendi vatandaşlarını korumak için adım atacaklarını belirtti.

Ülkemizde henüz bir yasaklanmış kararı alınmadı:

İngiltere Türkiye uçuşları

Avrupa’dan arka arkaya gelen yasak kararlarının arkasında akıllara ülkemizde de aynı bir uygulama olup olmayacağı sorusu geldi. Ancak şu lahza için bu konuda üretilmiş bir izah etme yok ve İngiltere’den Türkiye’ye yapılan uçuşlar devam ediyor. 

Comments
To Top