Haber

Avrupa Birliği’nden Amazon’a Suçlama: Perakendeciliğe Zarar Veriyorlar

Avrupa Birliği'nden Amazon'a Suçlama: Perakendeciliğe Zarar Veriyorlar

Teknoloji devlerine yönelik suçlama ve soruşturmalara bir yenisi daha eklendi. Bu kere e-ticaret sektörünün bir numarası olan Amazon, Avrupa Birliği kadar maksat alındı. Yetkililer, Amazon’un sahip olduğu piyasa hakimiyetini kullanarak, perakendecilik sektörüne hasar verdiğini ileri sürdüler. Amazon ise varsayım edebileceğiniz üzere, suçlamaları tümüyle reddetti.

Amazon’a karşın suçlamaların kaynağı, Avrupa Komisyonu Rekabetten Sorumlu Komite Üyesi Margrethe Vestager. Vestager’in iddialarına kadar Amazon, piyasa hakimiyeti ve verileri aktif bir şekilde kullanıyor. Bu da internet üzerinden satış yapmaya çalışan küçük satıcıları bitiriyor. Avrupa Birliği, Amazon’un bir pazar yeri olarak ayrıca satıcılar keza de ticaretle uğraşanlar için durumunu araştırıyor.

Amazon, hizmet verdikleri her ülkede kendilerinden daha büyük satıcıların olduğunu söylüyor

Amazon

Margrethe Vestager, Amazon’un bulaşmak isteyeceği en son ad. Çünkü Vestager, dünyanın en engebeli antitröst uygulayıcılarından bir adam başına. Konuyla ilgili açıklamalarında Amazon gibi keza ticaret yapan keza de öteki satıcılara fırsat veren şirketlerin, satıcılıkla yöneticilik arasındaki dengeyi kurması, rekabeti sağlaması gerektiğini söylüyor. 

Amazon, yaptığı direktifler ile bu cins bir suçlamanın yalan yanlış olduğunu söylüyor. Bunun nedenini ise Amazon’un küresel perakendecilik sektörünün yüzde 1’den eksik olmasına bağlayan şirket, hizmet verdikleri her ülkede kendilerinden daha büyük perakendecilerin olduğunu ifade ediyor. Oysa Avrupa Birliği, Amazon’un daha bambaşka bir durumuna takık gibi görünüyor.

Amazon şirket binası

Avrupa Birliği, Amazon’un reddedişine rağmen araştırma yapmakta kararlı. Yetkililerin açıklamalarına kadar Amazon, kendi platformu üzerinden yapılan satışların baştan sona ilgili bilgileri kullanıyor. Özellikle de karşı taraf firmaların verilerini kullanana şirketin, kendi ürünlerine ulaşmayı kolaylaştıracak adımla attığı açıklama ediliyor. Yetkililere göre bu bilgiler epeyce alıngan ve bu amaçla kullanılmaması gerekiyor. Önümüzdeki günler, Amazon’un soğuk soğuk terlemek durumunda kalacağını gözler önüne seriyor.

Comments
To Top