Haber

Avrupa Birliği, BioNTech’in Koronavirüs Aşısı İçin 300 Milyon Dozluk Sözleşme İmzaladı

Avrupa Birliği, BioNTech'in Koronavirüs Aşısı İçin 300 Milyon Dozluk Sözleşme İmzaladı

Bir süredir bütün dünyanın gündemine oturan ve arkasında Türk bilim insanlarının da olduğu koronavirüs aşısıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Avrupa Birliği, aşının tehlikesiz olduğunun ispatlanması durumunda satın olmak üzere 300 milyon doz aşı için bir anlaşma imzaladı. Buna göre eğer aşının güvenilirliği ispatlanırsa, koruyuculuk oranı yüzde 90 olan aşı, Avrupa Birliği vatandaşlarına uygulanacak.

BioNTech ve Pfizer tarafından üretilen ve koronavirüsün RNA yapısına odaklanan aşı, bugüne değin takriben 45 bin birey üstünde uygulandı. Deneklerin hiçbirinde ise negatif bir durumla karşılaşılmadı. Aşının geliştiricisi olan şirketler, bir yandan son çalışmaları sürdürürken öteki yandan da aşının bir an önce teslim edilmeye başlanması için uğraşıyorlar.

Avrupa Birliği, aşının kimlere uygulanacağına demin karar vermedi

Koronavirüs aşısı

Avrupa Birliği yetkilileri, BioNTech ile Pfizer’in müşterek üretimi olan koronavirüs aşısının insanlara nasıl ulaşacağına demin karar vermedi. Bu konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade eden yetkililer, öncelik ve bölüştürme sürecinin yapılacak çalışmalar sonucunda netleşeceğini söylüyorlar. 

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalarda, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin toplam nüfusunun 447,7 milyon olduğu ifade edilmişti. Kesinlikle bu sayı, pandemi süreci ardından birazcık daha azaldı. Bu bağlamda Avrupa Birliği’nin BioNTech ile Pfizer’in koronavirüs aşısı için 300 milyon dozluk talebinin, kıta genelindeki insanlar için beceriksiz olduğunu söylemek lüzum. Çünkü bu aşı 21 gün arayla, iki doz halinde uygulanıyor. Ayrıca aşının güvenilirliğinin kanıtlanması durumunda da Türkiye’nin, bu aşıya 160 milyon doz gereksinim duyabileceğini söylemek lüzum. Aşının doz fiyatı ise 19,5 dolar olarak açıklandı.

Comments
To Top