Haber

Avast, Play Store’da Yer Alan Minecraft ile İlgili Dolandırıcılık Uygulamalarını Açıkladı

Avast, Play Store'da Yer Alan Minecraft ile İlgili Dolandırıcılık Uygulamalarını Açıkladı

Daha önce çoğu kere sizlere dağıtılmış zararlı uygulamalardan bahsetmiştik. Bu haberimizde de yine bu tür uygulamalardan bahsedeceğiz. Ama bu seferki uygulamalar fazla daha güvenli olmayan olabilir çünkü Google Play Store‘da bulunuyor ve oyuncular aralarında oldukça popüler olan Minecraft’ı maksat alıyor.

Bu konuda yayınladığı bir yazıyla kullanıcıları uyaran dijital emniyet şirketi Avast, Google Play Store’da “fleeceware” olarak adlandırılan çoğu başvuru olduğunu dile getirdi. Avast’a göre bu uygulamalar kullanıcılara yeni kostümler, renkli duvar kağıtları veya Minecraft oyunu için değişiklikler sunuyor.

Fleecware nedir ve kullanıcılar nasıl korunabilir?

malware uygulama, zararlı uygulama

Avast’a kadar fleecware, siber kabahat alanında epeyce yeni bir kategori. Fleecware uygulamaları, kullanıcıların ilgisini çekebilecek servisleri genel olarak birkaç jurnal ücretsiz deneme sürümüyle birlikte sunuyor. sonra uygulama, otomatik ve oldukça sinsice ücretlendirmeye başlıyor. Bu ücretlendirmeler haftada 30 dolara değin çıkabiliyor.

Avast’ın yaptığı açıklamaya kadar ekipleri, bu cins bir üçkâğıt içerisinde olan 7 kullanım saptama etmiş durumda. Şu an bu haberi yaptığımız sırada söz konusu bu 7 uygulamadan 4 tanesine halen Google Play Store’da etkin durumdayken 3 tanesinin kaldırılmış gözüküyor. Avast’ın saptama ettiği uygulamalar şöyle:

Skins, Mods, Maps for Minecraft PE: 1 milyondan pozitif indirme – Haftalık 30$ Skins for Roblox: 1 milyondan fazla indirme – haftalık 30$ Wallpapers HD & 3D Background: 100 binden artı indirme – Yıllık 90$ MasterCraft for Minecraft: 1 milyondan fazla indirme – Haftalık 30$ Master for Minecraft: 1 milyondan artı indirme – Haftalık 30$ Boys and Girls Skins: 1 milyondan pozitif indirme – Haftalık 30$ Maps Skins and Mods for Minecraft: 100 binden pozitif indirme – Haftalık 30$

Avast, bu tür dolandırıcılıklardan korunmak için yorumlara ve indirmeden önce ücretlendirme bilgilerine bakılması gerektiğini açıklama ediyor. Eğer ama bu uygulamalardan bir tanesini yüklediyseniz ilk olarak uygulamayı telefonunuzdan kaldırın. sonradan Play Store uygulamasında sol üstteki köşede yer alan menüyü açın ve oradan abonelikler sekmesine gelerek aboneliğinizi iptal ettirin.

Comments
To Top