Haber

Audi RS6 GTO Konsept, Quattro’nun 40. Yıl Kutlamalarında Ortaya Çıktı

Audi RS6 GTO Konsept, Quattro’nun 40. Yıl Kutlamalarında Ortaya Çıktı

Otomobil dünyasında bir takım araçların kendilerine özel bir yeri oluyor. Audi Quattro da bu araçlardan biri ve özellikle de ralli dünyasında çok saygın bir yere sahip. Bu modelin tekerinin yolu birincil görüşünden bu yanlamasına ise 40 sene geride kaldı.

Audi’nin dört çeker sürüş sistematik yarış otomobillerinin bu kayda değer yıldönümü için kutlamalar da devam ediyor. Işyeri bu amaçla hazırladığı yeni RS6 konsept otomobili tanıttı. Araba kelimenin bütün anlamıyla muhteşem.

Eski ile yeninin sentezi

audi quattro

Yeni konsept otomobilin temelinde standart RS6 yer alıyor. Bu aracın standart halinin de 591 beygirlik bir canavar olduğunu kavramak gerekiyor. Konsept aracın genel tasarımı ise orijinal Audi 90 Quattro IMSA GTO yarış otomobilini andırıyor. 

Audi’nin açıklamasına tarafından aracı geliştirme işini Neckarslum fabrikasındaki çıraklar üstlendi. Otomobil üreticisi aracın teknik özelliklerini açıklamadıysa da aracın görüntüsü zaten yeterince konuşulacak araç gereç barındırıyor. 

Aracın boyası, çoğunlukla olağan renklerin ve desenlerin çağdaş bir şekilde her tarafta ele alındığını gösteriyor. Beyaz, tek parça jant kapakları aracısız Group B rallilerinde kullanılan tasarıma sinyâl ediyor. Kırmızı tonlu merkez kapakları ve Quattro logosu da uyarı çekiyor.,

Burada da mı dev ızgara?

audi quattro

Aracın ön kısmına baktığımızda daha büyük ve geniş bir ızgara görüyoruz. Hem GTO logoları, kaput üzerindeki hava girişleri ve kırmızı ön detaylar da dikkat çekiyor. Arka kısımda ise yeniden IMSA’dan esinlenilmiş geniş egzos yer alıyor. Bu kadar büyük bir egzos araçtaki değişikliklerin görsellikle sınırlı olmadığını düşündürüyor. 

90 Quattro IMSA GTO, 0’dan 100’e yalnızca 3,1 saniyede çıkabilmesiyle şu andaki standart RS6’e oldukça yakın bir performansa sahipti. O araçtaki geliştirmelerin bir benzerini bu konseptte görmemiz durumunda hakiki bir hız canavarıyla karşı karşıya kalabiliriz. 

Aracın içinde de altı noktalı güvenlik kemeri, emniyet kafesi, yarışçı koltuğu gibi teferruat göze çarpıyor. Alt camlar atılıp yerine emniyet ağları koyulmuş olsa da ön konsola dokunulmadığı fark ediliyor. Aracın satışa çıkması veya seri üretime girmesi ise beklenmiyor.

Comments
To Top