Haber

ASUS, Dünyanın İlk Tak Çalıştır Yapay Zeka Güçlendirme Kartlarını Duyurdu

ASUS, Dünyanın İlk Tak Çalıştır Yapay Zeka Güçlendirme Kartlarını Duyurdu

Bilgisayar sektörünün en kayda değer teçhizat üreticilerinden bir tanesine olan ASUS, dünyanın birincil PCI Express 3.0 suni akıl hızlandırıcı kartlarını duyurdu. CRL-G18U-P3DF ve CRL-G116U-P3DF olarak isimlendirilen bu kartlar, çeşitli yapay akıl senaryoları için saniyede 64 teraflopa kadar operasyon gerçekleştirebiliyor. Bir De kartın kullanımı, görülmemiş seviyede basit. Bu kartlardan birine sahip olduktan sonradan yapmanız gereken tek şey, bilgisayarın anakartında yer alan PCI Express 3.0 girişine takmak.

ASUS’un suni akıl hızlandırıcı kartları, Google Edge TPU isimli işlemciden zor alıyor. Özel olarak tasarlanan Google Edge TPU, yalnızca suni zekaya yönelik algoritma ve uygulamalara odaklanarak çalışıyor. Kuvvet talebini düşürürken işlem verimliliğini artıran bu işlemci, tatbik geliştirme sırasında da manâlı kolaylıklar sağlıyor. İşte bu özelliklere sahip olan kartlar, bundan böyle son tüketiciler göre satın alınabiliyor.

ASUS’un suni zeka hızlandırıcı kartı işte böyle görünüyor

ASUS yapa zeka hızlandırıcı kart

ASUS’un yapay zeka hızlandırıcı kartları, aynı tasarımlara sahip. İki kart arasındaki esas farksa, baskı olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda CRL-G18U-P3DF; 36 watt zor tüketimiyle saniyede 32 teraflop işlem yapabiliyor. CRL-G116U-P3DF ise 52 watt şiddet tüketimine sahipken, saniyedeki operasyon kapasitesi 64 teraflop olarak karşımıza çıkıyor.

Yapay akıl, meslek gücünün yüksek olduğu, haliyle de fazla zinde bilgisayarlara gereksinim duyan bir sektör. Bu durumu görmezden gelmeyen ASUS mühendisleri, yapay zeka hızlandırıcı kartlarında özel bir tasarım kullanıyorlar. Bu özel tasarım, yapay zeka sistemlerinin ortaya çıkardığı yüksek ısıyı fazla hızlı bir şekilde sistemden uzaklaştırıyor. Bu da geliştiriciler için, daima yüksek performans sunulabileceği anlamına geliyor. ASUS’un yapay zekada çığır açacak kartlarının fiyatı ise şu an için bilinmiyor.

Comments
To Top