Haber

Astronotlar Rutin Olarak İçki Kaçakçılığı(!) Yapıyormuş

Astronotlar Rutin Olarak İçki Kaçakçılığı(!) Yapıyormuş

İnsanlığın Dünya dışındaki en büyük laboratuvarı olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), beş bambaşka uzay ajansından astronotlara ev sahipliği yaparak bilim insanlarının Dünya’da cevabına ulaşamadığı sorular üzerinde çalışmalar gerçekleştirilebilmesini olası kılıyor.

Peki Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların içki alıp almadığını hiç merak ettiniz mi? Bu sorunun devlete ait yanıtı “almıyorlar” olsa da Chris Carberry göre kaleme alınan Alcohol in Space (Uzayda içki) kitabı, bu konuda garip bilgiler içeriyor.

Chris Carberry: Astronotlar, içi manâsız kitaplarda konyak şişeleri sakladılar

rus kozmonot

Carberry’nin kitabında aktardığına kadar öyle çok astronot, ISS’e içten fırlatılmaya hazırlanırken uzay aracına “kaçak” yollara içki soktu ve bunları ISS’teki çalışmalarına devam ederken tüketti.

Hatta kitapta bulunan bir alıntıya tarafından NASA astronotu Clayton Anderson, yazan Carberry’e “NASA, ISS’te içki olmadığını söyleyecek. Orada beş ay yaşayan biri olarak, bunun yalan olduğunu söyleyeceğim.” ifadelerini kullandı.

astornot

Astronotların ISS’e içki sokmak konusunda epey becerikli olduklarını ifade eden Carberry, “İçi boş kitaplarda konyak şişeleri sakladılar, plastik yemek yemek kaplarını içkilerle doldurdular ve üzerine ‘meyve suyu’ etiketi yapıştırdılar, hatta fırlatmadan önce perhiz yaparak uzay kıyafetlerinin içine alkol şişeleri sakladılar ve fazladan ağırlığın fark edilmesini engellediler.” ifadelerini kullanıyor.

Astronotlar, Milletlerarası Uzay İstasyonu’na daha fazla “keyif” için içki sokmuş olsalar da yaptıkları eylemin bilimsel bir faydası da bulunuyor. Zira astronotlar, ISS’te içki tüketerek alkolün sıfır yerçekimli bir ortamda insan vücuduna nasıl bir kimyasal etkisi olacağını keşfetmiş oluyorlar. Zira bir gün Ay veya Mars’ta kalıcı insan hayat alanları kurulacaksa bu bilgiye de gereksinim duyulacak.

Comments
To Top