Haber

AstraZeneca’nın CEO’su, Covid-19 Aşısı İçin Çıkış Tarihi ve Fiyat Bilgisi Verdi

AstraZeneca'nın CEO’su, Covid-19 Aşısı İçin Çıkış Tarihi ve Fiyat Bilgisi Verdi

Bütün dünyada 50 milyona yakın insana bulaşan ve 1,2 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan Covid-19, tüm hızıyla yeni insanlara bulaşmaya devam ediyor. Ülkemiz dahil bütün dünyada daha şiddetli olduğunu gördüğümüz ikinci dalga yaşanırken, virüsü alıkoymak için aşı çalışmaları da bir yerden devam ediyor. Bu noktada Rusya’dan bir takım aşılar kayıt edilmiş olsa da bu aşıların tatmin edici testlerinin yapılmaması nedeniyle fazla fazla güven duyulmuyor. 

öte taraftan pandeminin ilk günlerinden beri çalışmalarına devam eden ve en güvenilir aşı adaylarından olan Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca ortaklığında geliştirilen AZD1222’den umut vadeden talimat gelmeye başladı. 

Aşılama aralık ayında başlayabilir

Uzun zamandır yeni haberler beklediğimiz AZD1222 aşısıyla ilgili çok manâlı bilgiler geliyor. AstraZeneca’nın CEO’su Pascal Soriot, ABD merkezli Bloomberg’e yaptığı konuşmada aşının yıl sonunda geniş çaplı olarak uygulanmaya hazır olabileceğini söyledi. öte taraftan aşının yaz aylarında enfeksiyon oranlarının düşmesi sebebiyle klinik deneylerinin yavaşladığını söyleyen Soriot, vakalar her tarafta artmaya başladığı için gereksinim duydukları verilere ulaşmaya başladıklarını söyledi. 

Demin işe yarayıp yaramadığı bilinmiyor

Klinik deneylerin bu sürece değin fazla pozitif yapılamadığını söyleyen Soriot, “Günün sonunda aşının az önce işe yarayıp yaramadığını hiçbirimiz bilmiyoruz. Sonuçlar buna ve ne dek uzun süre koruduğuna ilişkin diğer sorulara da yanıt verecek. Geniş çaplı olarak aşılama işlemine Ocak 2021’ta geçilmesi olası. Aralık ayında bile olabilir” ifadelerini kullandı.

Aşının fiyatı ne değin olacak?

İngiltere Aşı Tayin Gücü Başkanı Kate Bingham’ın yıl ardına kadar yalnızca 4 milyon doz aşının yetişebileceği sözlerine cevap veren Soriot, tasdik aldıkları takdirde 2020 bitmeden yüz milyonlarca doz aşıyı yetiştirme konusunda kendilerine güvendiklerini söyledi. Aşının piyasaya çıktığında fiyatının ne değin olacağını da söyleyen Soriot, bir doz aşının 4 – 5 Dolar (34 – 42 TL) arasında bir fiyattan satışa sunulacağını söyledi. Eğer işler Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın istediği gibi şekillenirse 2021’in ortalarında koronavirüs pandemisinin genel anlamda engellenebileceğini söyleyebiliriz. Yeni gelişmeler yaşandıkça sizleri durumdan haberdar etmeye devam edeceğiz.

Comments
To Top