Haber

Asimov Yazsa Bu Kadar Olur: Fizikçiler Uzak Mesafeden Manyetik Alan Oluşturmayı Başardı

Asimov Yazsa Bu Kadar Olur: Fizikçiler Uzak Mesafeden Manyetik Alan Oluşturmayı Başardı

Bilim insanları, manyetik alanları belirlenmiş bir mesafeden oluşturmanın ya da ortadan kaldırmanın bir yolunu keşfetti. Bu keşfin temelinde ise 178 takvim bir kuram yer alıyor. önemli olan ise bu usul doğru yapılabilecek olan ilerlemeler.

Sıradan koşullar aşağıda manyetik alanlar bir kaynağın civarda oluşur. Bir telden akıntı geçerse o telin civarda bir alan oluştuğu gözlemlenecektir. Hatta lise yıllarında bu akımın yönünü ve kuvvetini hesaplamanın yolları da öğretilir. Yeni usul ise birazcık daha alışılmışın dışında. 

Manyetik İllüzyon

manyetik alan

Araştırmacıların geliştirdiği yöntemde elektrik, özel olarak hazırlanmış bir kablo ağının üstünde hareket ediyor. Bu Vesile Ile manyetik bölge oluşumu sözde diğer bir noktada gerçekleşiyormuş gibi bir illüzyon yaratıyor.

Normal koşullar aşağıda manyetik alanların her noktada oluşmayacağı biliniyor. Son yıllarda pek çok alanda çığır açan yenilikler karşılayan metamateryaller bu noktada araştırmacıların yardımına koşuyor. Metamateryal, doğada kendiliğinden oluşmayan malzemelere bahşedilen isimdir.

Ekibin geliştirdiği yeni metamateryallerin özelliği ise manyetik geçirgenliklerinin -1 olması. Böylece normalde oluşması beklenenin tam tersi yönde bir bölge oluşturabiliyorlar. Natürel bu malzemelerin doğal olmaması, pratiklik ve kullanışlılık anlamında sorunlar yaratabiliyor.

Gelecekte yeni başvuru alanları olacak

manyetik alan

Her ne kadar kağıt üzerinde çok da kayda değer bir buluş gibi gözükmese de bu yöntem ileride diğer manâlı gelişmelere de önayak olacaktır. Diyelim ancak kanser tedavisi için bir hap geliştirildi, manyetik alanlar yardımıyla ilacı ilk elden kanserli bölgeye göndermek ve vücudun geri kalanını gözetmek mümkün olabilecek.

Yirmi farklı telin kullanıldığı bu çalışmanın sonuçlarının reel dünyaya ne şekilde uygulanabileceği konusunda ise demin net bir bakış yok. Ayrıca sistemin hassasiyeti tekrar kullanılabilir olamayacağını gösteriyor. yine de böyle yöntemlerin biyomedikal, kuantum bilişim gibi alanlarda kullanılacağına muhakkak gözüyle bakılıyor.

Comments
To Top