Haber

Artık Eskilerde Kalmış Olsa da Değerini Daha İyi Anladığımız 7 Şey

Artık Eskilerde Kalmış Olsa da Değerini Daha İyi Anladığımız 7 Şey

Günümüzde teknolojinin fazla seri bir şekilde geliştiğini görüyoruz, fakat bu seri başkalaşım bir takım şeyleri de kaybetmemize yol açıyor. Sadeleşme trendinde olan teknolojik gelişmeler, bizlere daha enerjik olsa da birbirine benzer cihazlar sunuyor. Çok değil, biraz eski zamanlara gittiğimizde ise her şey çok daha bambaşka ve sıcaktı. Bugün sizleri birazcık eskilere götüreceğiz. Teknolojinin bu kadar da kolay hissettirmediği, oysa çok sıcak olduğu dönemlere gideceğiz.

Hazırsanız BrightSide göre derlenen ve bizleri fazla eskilere götürüp o dönemlerin değerini daha iyi anlamamızı sağlayacak listemize başlayalım:

Ah o sağlam telefonlar!

şarj

Günümüzdeki zeki telefonların işlemcileri, ekranları ve diğer bütün özellikleri olağanüstü gelişmiş durumda. Bu bizlere yanımızda aralıksız bir bilgisayar nakliye imkanı tanıyor. Bu çok güzel bir şey, oysa bizden götürdüğü şeyler de değil değil. 3310 reyiz gibi sağlam telefonları fazla artı özledik. Telefon yere düşse ne olur gibi dertlerin olmadığı o günleri çok çabuk unuttuk. 

Hafızalar ele avuca sığardı

Floopy disk

Bilhassa 90’lı yıllarda doğmuş olan takipçilerimizin bileceği floppy disketlerimiz vardı. Bilgisayardan bilgiyi alıp taşıma imkanı sunan bu disketler, o kadar günümüz harici diskleri gibi terabaytlarca veriyi taşımazlardı. En kalitelisinin bile 1,76 MB bilgi depolayabildiği disketler, daha çok metin dosyalarının taşınması için kullanılırdı. Bu sebeple elimize aldığımızda metinlerin bir ağırlığının olduğunu hissederdik.

Yük 1 gün yok 1 hafta çıkarır mı diye tartışırdık

310

3310‘un çok miktar olurken sağ tarafındaki çizgilerini hatırlayanlar burada mı? Evet, zeki telefonlarımız fazla kuvvetli, ekranları çok büyük ve bu sebeple daha artı enerji harcıyorlar, ama günü çıkaracak mı derdinin olmadığı günleri de özlemedik mi? Nokia‘nın o efsane telefonu 3310 ve onun 1 haftayı çıkaran yük ömrü bizlere hiçbir vakit güya yolda kalmayacağımız hissini verirdi.

Bilgisayarların da bir ağırlığı vardı

Ağırlığı

Günümüzde bilgisayarlarımız da inceldiler, hatta pek küçüldüler ancak cebimize sığacak boyuta geldiler. Eskilerde ise fazla daha büyük, ağırlardı ve buna karşın günümüzdeki bilgisayarın gücünün yanında bile yaklaşamıyorlardı. Buna karşın bilgisayara oturduğumuzda o lahza özel bir şey yaptığımızı bilirdik. 

Minimalizm önemli ama ara sıra fazla mı kaçıyor?

minimalizm

Evet biliyoruz, son yılların trendi minimalist tasarımlar. Bu o kadar çok noktada gözümüze çarpsa da özellikle logo tasarımlarında fazlasıyla karşımıza çıkıyor. Eskiden birbirinden bambaşka ve becerikli logolar varken günümüzde çok daha sadeleşmiş ve fiilen birbirine benzer logo tasarımları geliştiriliyor. Tamam bu tasarımlar göze güzel geliyor lakin bazen eskileri özlemiyor muyuz?

Uzun süreli telefon görüşmesi yoktu ama konuşulanların bir anlamı vardı

telefon

Günümüzde internet paketlerimiz, dakikalarımız derken istediğimiz lahza istediğimiz kişiyle saatlerce konuşabiliyoruz. Bir Zamanlar ise bu meslek o kadar da basit değildi. Eğer evimizde telefon yoksa ankesörlü telefonlara gidip çok kısa karşılaşmak için dahi olsa bilet / jeton alırdık. Elimizde cep telefonu olsa bile karşılaşmak böylece kolay meslek değildi. Kontör diye bir hakiki vardı hayatımızda. Bu sebeple sevgililer dumanla haberleşir gibi birbirlerine çağrı atarlardı. Hitabe yaptığımız kısa zamanlarda ise sözlerimiz fazla daha kıymetli olurdu.

Eski telefonlar ve birbirinden ayrı tasarımları

motorola

Günümüzdeki telefonların tasarımları ne dek farklı olursa olsun özünde hepsi birbirine benziyor. Farklılıkları ise kamera konumu, ekran boyutu gibi gerçekte çok da fark yaratmayacak noktalarda oluyor. Biraz eskilere gittiğimizde ise Nokia, Motorola, Sony, Samsung gibi şirketlerin birbirinden farklı telefonları vardı. Her telefon şekli ve kullanılabilirliğiyle de dikkat çekerdi. Ara Sıra o eski günleri özlemiyor değiliz. 

Evet, yazımızın sonuna geldik. Günümüzde bize çok uzakmış gibi gözüküyor olsa da listemizdeki bir takım maddelerin daha 10 – 15 yıl önce hayatımızda koskocoman bir yere sahip olduğunu hatırlamak gerekiyor. Bu kadar kısa sürede hayatımızda ne kadar çok metamorfoz olduğu gördüğümüzde önümüzdeki 15 yıl içinde neler olacağını daha artı merak ediyoruz. Peki sizlerin eskilerden özlediğiniz teknolojiler bulunuyor mu? Yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top