Bilgisayar Donanımı

ARM’dan Intel ve AMD’ye göz dağı

ARM'dan Intel ve AMD'ye göz dağı

ARM’ın ürettiği Cortex yonga setlerini hepimiz zeki telefonlardan biliyoruz. Şirket, ürettiği bu CPU tasarımlarını yalnızca zeki telefon üreticileriyle değil, öteki öyle çok sektörlerde de kullanıyor fakat şirketi masaüstü ve dizüstü bilgisayar kategorilerinde böylece gördüğümüz söylenemez. Ama şirketin yaptığı son duyuru ile beraber bundan böyle bu alanda da faal olacağı anlaşılıyor.

Zira ARM, dizüstü bilgisayarlar için tasarlandığı Cortex-A78C‘yi duyurdu. Şirketin bu duyurusu işlemci pazarında özellikle Intel ve AMD’ye karşı taraf olabileceğini gösterirken, öte yandan Apple’ın da MacBook’lar için ARM’ı seçim edebileceğine göze çarpan ediyor. Zira Apple’ın Intel’den vazgeçmeye hazırlanmış olduğunu biliyoruz. öte taraftan diğer üreticilerin de ARM’a akın etmesi de muhtemelen fazla uzun vakit almayacak.

ARM Cortex-A78C, yakın zamanda zeki telefonlar için tanıtılan Cortex-A78 familyasından. Finansal-G78 grafik birimini kullanan işlemci, böylece özellikle ince ve hafif ultrabook dizüstü bilgisayarlarda ve ikisi bir arada dizüstü bilgisayarda da zorunlu grafik gücünü gösterebilecek.

ARM’ın söylemine tarafından 8 çekirdek ve 8 MB L3 önbellek taşıyan Cortex-A78C, çok iş parçacıklı iş yüklerini karşılayabiliyor. Bu Nedenle şirket, Intel ve AMD’nin etken olduğu yüksek performanslı CPU pazarında yeni bir oyuncu olacak.

Comments
To Top