Haber

Arçelik’ten Hitachi’yi Satın Aldığı İddialarına Yönelik Açıklama

Arçelik'ten Hitachi'yi Satın Aldığı İddialarına Yönelik Açıklama

Japonya basını, Türkiye’nin en büyük tüketici elektroniği üreticilerinden bir adam başına olan Arçelik‘le ilgili dikkat çeken iddialar ortaya attı. İlgili haberlere kadar Arçelik, Japan Holding bünyesinde olan Hitachi’nin ev aletleri bölümünün yüzde 60’ını satın almak için girişimlerde bulundu. Bundan Başka Arçelik, bu satın alma işlemi için 300 milyon dolar civarında ödeme yapacak. Arçelik ise Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı yeni açıklamalarla, bu iddialara açıklık getirdi.

Arçelik tarafından yapılan açıklamalara tarafından iki dev aralarında gerçekte de bir röportaj gerçekleşti. Arçelik, bu görüşmelerin, aynı sektörde çalışan iki şirketin meslek birliği yaparak, karlılıklarını artırmayı hedefliyor. Ama şu lahza için bağlayıcı bir kontrat yok. Yani görüşmeler devam ediyor olsa da kesinleşmiş bir karar ve herhangi bir ödeme laf konusu değil.

“Hitachi, Arçelik üzerinden Avrupa ve Afrika’ya açılmayı hedefliyor”

Arçelik

Japon basınında yer aldıktan sonra Bloomberg’de de dile getirilen iddia, Hitachi’ye soruldu. “Hitachi, Arçelik üzerinden Avrupa ve Afrika’ya açılmayı hedefliyor.” iddialarını değerlendiren bir sözcü, Arçelik ile görüşmelerin devam ettiğini oysa bu nesil hedef açıklamalarının Hitachi ile bağdaşmadığını açıklama etti. Sözcüye tarafından şirketin değerliliğini artırmak için görüşmeler sürüyor olsa da net bir karar verilmiş yok.

Japon basınında bulunan başka bir bahis ise Hitachi’nin Çinli teknoloji şirketleriyle rekabet etmek için böyle bir satın alma üzerinde durduğunu açıklama ediyor. İddiaya göre şirket, Çinli konut elektroniği üreticilerinin baskısından kurtulabilmek için Arçelik’in deneyiminden ve sektördeki konumundan faydalanmak istiyor. Fakat bu iddiayla ilgili de herhangi bir düzeltme da söz konusu değil.

Comments
To Top