Haber

Araştırmaya Göre Maskeyi Çenesinin Altına Takanlar, Yalan Söylemeye Daha Yatkın

Araştırmaya Göre Maskeyi Çenesinin Altına Takanlar, Yalan Söylemeye Daha Yatkın

Geçtiğimiz yılın sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (COVID-19), kısa sürede bütün dünyaya yayılarak pandemi halini aldı. Virüsün yayılmasını yavaşlatmak nedeniyle birçok ülkede maske takma zorunluluğu bulunuyor. Bu yönetmeliğe uyulmaması halinde ise vatandaşlara para cezası uygulanıyor.

Uygulanan maske takma zorunluluğundan sonra çoğu kişi maskeyi ağız ve burun bölgesini tamamen kapatacak şekilde takarken, bir takım kişiler ise para cezasından kurtulmak için maskeyi yalnızca çene kısmında ya da boyun bölgesinde takarak sokaklarda dolaşıyor. Bu şahısların, sokakta muhtemel polisle rastlama durumlarında maskeyi hazır durumda beklettikleri düşünülüyor.

Maskeyi akıcı takmayanların yalan söylemeye daha meyilli olduğu ortaya çıktı:

Bilim insanları, maskeyi çenesine ya da boynuna takanların fırsat verildiğinde, hiç maske takmayanlara kıyasla yalancılık olasılığını tahlil etmek için bir saha deneyi yürüttüler. Teoriye tarafından maskeyi burun aşağıda ya da boyun kısmında kullanan kişiler, herhangi bir polis memuruyla karşılaştıklarında yalan söyleyerek maskelerinin uygun konumundan ayrım edilmeden aşağı kaydığını iddia edecekler.

Kişilerin maske davranışına göre yalancılık oranlarını bir oyun düzenleyerek deneme eden bilim insanları, maskeyi çenesine ya da boynuna, uygun olmayan bir şekilde takan şahısların yalan söylemeye diğer gruplara kıyasla daha eğilimli olduğunu gördü. bununla birlikte yaşın da yalan söylemeyle alakası olduğu, yalan söylemenin yaşla birlikte arttığı fakat cinsiyetin istatiksel olarak önemsiz olduğu anlaşıldı.

öte yandan çalışma zarfında maskesini akıcı takanlar ile hiç takmayanların yalancılık eğilimlerinde istatistiksel anlamda önemli bir fark olmadığı ortaya çıktı. Bir başka deyişle maskesini sürükleyici bir şekilde takmayanların, maskesini sürükleyici bir şekilde takan ya da hiç takmayan kişilere kıyasla yalan söylemeye daha meyilli olduğu söylenebilir.

İsrail’de COVID-19 salgını sırasında, kapalı alanlarda ve açık havada yürürken maske takmanın zorunlu olduğu dönemde yapılan saha deneyinin sonuçları, ScienceDirect web sitesinde yayımlandı.

Comments
To Top