Haber

Araştırmalara Göre İlk Covid-19 Vakası Çin’de Değil, İtalya’da Ortaya Çıkmış

Araştırmalara Göre İlk Covid-19 Vakası Çin’de Değil, İtalya’da Ortaya Çıkmış

Covid-19 salgının başlangıcından itibaren virüsün ilk nereden yayılmaya başladığına dair incelemeler yürütülmeye devam ediyor. Virüsün başlangıçta Çin’in Vuhan kentinde bir hayvan pazarında görüldüğü, yarasa gibi barbar hayvan yiyen insanların bu virüse yakalandığı belirtilmişti.

Ancak İtalya’da yapılan bir araştırma, virüsün ilk kez Çin’de yok, Avrupa’da görülmeye başlandığını açıklıyor. Araştırmaya göre birincil SARS-CoV-2 vakası 2019 yılının Kasım ayından çok daha önce, İtalya’da saptandı. 

Covid-19, Vuhan’da bulunan hayvan pazarından yayılmadı

vuhan covid-19

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsünün en büyük sorumlusu, Çin’in Vuhan kentinde yer alan bir hayvan pazarı olarak gösteriliyordu. Fakat birincil vakanın açıklanmasının üzerinden adeta 1 yıl geçtikten sonra, salgının bu hayvan pazarından çıkmadığı anlaşıldı. 

Çinli bilim insanları, 2019 yılının Kasım ve Aralık ayında görülen Covid-19 vakalarının kan örnekleri üzerinde bir çözümleme başlattı. Vuhan’da Covid-19 saptama edilen 41 kişiden 13’ünün hayvan pazarının yakınından bile geçmediği anlaşıldı. Avrupa’da görülen Covid-19 vakalarının ise Vuhan’da tespit edilen birincil vakadan çok daha önce gerçekleştiği ortaya çıktı. 

İlk olgu, 27 Ekim 2019’da İtalya’da Görüldü

italya covid-19

İtalya, Dünya Sıhhat Örgütü’ne ülkede birincil Covid-19 vakasının 19 Şubat 2020’de görüldüğünü bildirmişti. Roma Çevre ve Sıhhat Departmanı, birincil vakaların görülmeye başlandığı Lombardiya bölgesinde Covid-19 geçiren hastalardan kan örnekleri toplamaya başladı. Yapılan incelemeler sonucunda, 23 kişinin Covid-19 hastalığına 27 Ekim 2019 tarihinde yakalandığı ortaya çıktı. 

Çin’de görülen birincil olgu ise 17 Kasım 2019 tarihinde ortaya çıkmıştı. Bu sonuçlar, Covid-19’un yalnızca Çin’den yok, bununla birlikte Avrupa’dan da yayılmaya başladığını gösteriyor. 

Comments
To Top