Haber

Araştırmalara Göre Gargara, COVID-19’un Yayılmasını Önleyebilir

Araştırmalara Göre Gargara, COVID-19'un Yayılmasını Önleyebilir

COVID-19 pandemisinin bütün dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte elleri dikkatlice yıkayıp temizlemek, sosyal mesafeye uymak ve maske takmak, jurnal rutinlerimiz arasına girmiş durumda. Fakat İngiltere’de gerçekleştirilen yeni bir araştırma, günlük rutinlerimiz aralarında bir yenisinin daha eklenebileceğini gösteriyor.

Cardiff Üniversitesi’nden bilim insanları göre gerçekleştirilen bir araştırma, minimum yüzde 0,07 setipiridinyum klorür (CPC) içeren ağız gargaralarının, COVID-19’un dağıtım hızını önemli şekilde azaltabileceğini ortaya koyuyor. Zira araştırma sonuçlarına tarafından laf konusu ağız gargaraları, COVID-19 hastalarının tükürüklerinde bulunan SARS-COV-2 miktarının ciddi şekilde azaltılmasını sağlıyor.

Ağız gargaralarının COVID-19’un yayılmasını yavaşlatıp yavaşlatmayacağı 2021’in başlarında belli olacak

gargara

Kısa vakit önce yayınlanan çalışmayı gerçekleştiren ekibin lideri olan Profesör David Thomas, yapay koşullarda gerçekleştirilen laf konusu çalışmanın umut verici sonuçlar ortaya koyduğunu dile getirirken; şimdilik belirli konuşmak için daha pozitif klinik çalışmaya gereklilik duyduklarını belirtti.

Prof. Thomas, laboratuvarda elde ettikleri sonuçların gerçek COVID-19 hastalarında da geçerli olup olmadığını anlamaları gerektiğini belirtirken, bu konudaki klinik çalışmaların 2021’in başlarında tamamlanmasını beklediklerini ifade etti. Bilirkişi periodontolog Dr. Nick Claydon ise çalışmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada laboratuvarda elde edilen sonuçların hastalarda da geçerli olduğu takdirde jurnal hayatımıza yeni bir rutin eklenebileceğini belirtti.

Comments
To Top