Haber

Apple’ın Yeni Silicon M1 İşlemcisi ile Intel Tiger Lake İşlemciler Arasındaki 8 Önemli Fark

Apple'ın Yeni Silicon M1 İşlemcisi ile Intel Tiger Lake İşlemciler Arasındaki 8 Önemli Fark

Apple, daha önce yeni Macbook modellerinde kendi işlemcileri Apple Silicon M1’i kullanacaklarını duyurmuştu. Macbook dizüstü bilgisayarlarında daha önce Intel işlemcileri kullanan Apple, bundan böyle ekosisteminde kendi işlemcilerini kullanacağını ve Apple Silicon’u yakın zamanda Macbook Air ve Macbook Pro modellerinde kullanmaya başlayabileceğimizi belirtti. 

Intel’in uzun süredir işlemci konusunda gayet başarılı ve deneyimli olduğu bir gerçek. Fakat Apple’ın da kendi donanımlarının başarısı göz ardı edilemez derecede. Apple, yavaşça modellerinden Intel’i kaldırıp Apple Silicon işlemcisini kullanmaya başlayacakken, biz de iki işlemci arasındaki farklara bir incelemek istedik. 

Intel ve Apple Silicon arasındaki farklar:

Mimari Apple Silicon M1: 5 nm ARM Intel Tiger Lake: 10 nm Willow Cove Çekirdek yapısı: Apple Silicon M1: 8 çekirdek, 8 iş parçacığı Intel Tiger Lake: 4 çekirdek, 8 meslek parçacığı Maksimum sürat: Apple Silicon M1: 3,10 GHz Intel Tiger Lake: 4,8 GHz GPU: Apple Silicon M1: 8 çekirdek, 3,2 GHz Intel Tiger Lake: X çekirdek, 4,8 GHz Kablosuz temas: Apple Silicon M1: 5G (ilerleyen zamanlarda), Wi-Fi 6 Intel Tiger Lake: Wi-Fi 6, 5G Bağlantı desteği: Apple Silicon M1: USB 4.0, Bluetooth 5.0, Thunderbolt 3.0 Intel Tiger Lake: Thunderbolt 4.0, Bluetooth 5.0, Thunderbolt 3,0

Teknik özellikler:

Mimari:

Apple Silicon M1 ARM mimarisi

Apple Silicon M1, Arm mimarisine sahip bir işlemci ve Arm mimarisi, daha yüksek performans ve termal verimlilik vaad ediyor. İşte bu termal verimlilikten faydalanan Apple, Macbook Air model dizüstü bilgisayarlarından soğutucu fanı en ince ayrıntısına kadar çıkarabilme şansına erişti. Intel, Tiger Lake Willow Core mimarisinde 10 nm güce sahipken, Apple Silicon M1 işlemcide bu donanımın çok daha gelişmiş bir teknoloji olan 5nm güçle çalışacağını görüyoruz. İşlemcilerde daha eksik nanometre olması, daha minik oldukları anlamına geliyor ve daha eksik enerji tüketmelerini sağlıyor. Kesinlikle daha ufak işlemcilerin ana sorunu da ısınma ve yüksek performans oluyor.

Çekirdek yapısı

Apple Silicon m1 işlemci

Apple, 8 çekirdek ve 8 iş parçacığı kullanarak M1 işlemcilerinde batarya ömrünü olabildiğince artırmaya odaklanmış. İşlemcinin sahip olduğu çekirdeklerin dördü yüksek performans, öteki dördü de yüksek verimlilik için planlanmış. Karşılaştırma olabilmek için Intel’in en enerjik Tiger Lake yonga setine baktığımızda, sadece 4 çekirdek ve 8 iş parçacığı kullanıldığını görüyoruz. 

Apple, her ne değin çekirdek konusunda Intel’i geçmiş gibi dursa da bu unsur, Intel yetkililerini o kadar endişelendirmiyor gibi gözüküyor. Bir Intel temsilcisi, çekirdek sayılarının Apple’dan az olmasının bir sorun yaratmadığını, kendi çekirdeklerinin piyasadaki bütün markalardan zaten yüksek performansa sahip olduğunu söylüyor.

Her iki marka da kendi aleyhine son derece iddialı konuşurken, Apple Silicon M1 işlemcinin “Dünyada watt başına en iyi CPU performansı sunan işlemci” olduğunu iddia ediyor. Apple çekirdeklerinin ne değin dinç ve bereketli olduğunu ilerleyen zamanlarda daima birlikte göreceğiz. 

Azami sürat

Intel Tiger Lake işlemci

Apple, çekirdek konusunda son derece iddialı olsa da frekans hızında birazcık sınıfta kalmış gibi görünüyor. M1 yongası, maksimum 3,10 GHz’e ulaşabilirken, Intel Core i7-1185G7 işlemci 4,8 GHz’e değin performans sağlayabiliyor. Ancak şunu da maddeler halinde sıralamak gerekir fakat, her iki markanın da sahip olduğu mimari birbirinden tamamen bambaşka ve bu yüzden de teknik özellikleri birebir karşılaştırmak içten sonuçları veremeyebilir. 

GPU

Intel Tiger Lake işlemci

Keza Apple hem de Intel, ekran kartı konusunda birbirinden gösterişli haberlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Ekran kartına toplamda 8 çekirdek ayıran Apple, “Kişisel bilgisayarlarda dünyanın en hızlı entegre grafiklerine” sahip olacağını iddia ediyor. Intel, ekran kartlarında kullanacağı yeni Xe mimarisini de duyurmuşken, GPU savaşını hangi tarafın kazanacağını ilerleyen zamanlarda defalarca birlikte göreceğiz.

Kablosuz temas ve temas desteği:

macbook dizüstü bilgisayar

Intel’e sahip Tiger Lake işlemcili Macbook modellerinde 5G bağlantısı, Thunderbolt, 8K HDR ekran ve Wi-Fi 6 desteği sunuluyordu. Apple’ın Silicon işlemcilerinde ise 8K HDR ekran desteği hariç yeniden benzer özellikleri göreceğiz. Apple, ilerleyen dönemlerde Apple Silicon setin 5G bağlantısını destekleyeceğini söylemişti. Oysa bir takım iddialar, M1 işlemciye sahip ilk çıkan modellerde 5G bağlantısının desteklenmeyeceğini söylüyor. 

Performans

Grafik performans: Apple Silicon M1: 8K Video, 3D görünüm oluşturma  Intel Tiger Lake: 1080p kalitede AAA oyunları  Batarya ömrü: Apple Silicon M1: Macbook Air: 18 saat, Macbook Pro 13 inç: 20 saat Intel Tiger Lake: Macbook Air: 10 saat, Macbook Pro 13 inç: 12 saat

Grafik performansı:

macbook oyun performansı

Intel, yeni Xe mimarisine sahip ekran kartlarına gerçekte de büyük bir bütçe ayırdı ancak Apple’ın “bireysel bilgisayarlarda dünyanın en süratli entegre grafikleri” iddiası, iki markayı da büyük bir rekabetin içine soktu diyebiliriz. 

En dinç Tiger Lake yongalarında 1080p kalitede Borderlands 3, Far Cry New Dawn ve Hitman 2 gibi oyunların rahatça oynanabileceğini bahis ediliyor. Apple, bilindiği üzere üst düzey bütçelerle tasarlanmış AAA oyunlarının kuytu bir şekilde oynanabilmesine böylece müsade vermiyor. 

gerçi Apple, Apple Silicon M1 çiplerinin 8K videolarını sorunsuz oynatmak ve 3D sahnelerin kolay bir şekilde oluşturmak gibi engebeli görevleri kolayca yerine getireceğini iddia ediyor. Macbook Pro dizüstü bilgisayarlar bu tür görevleri zaten başarılı bir şekilde yerine getirebiliyordu, oysa genelde günlük kullanım üzerine tasarlanmış Macbook Air modellerin de bu görevleri kaldırabilmesi büyük bir avantaj olmuş. 

Pil ömrü

macbook şarj

Apple Silicon işlemcinin en büyük ayrım yaratan bir diğer özelliği ise pil ömrü olarak karşımıza çıkıyor. Normalde Intel işlemciye sahip Macbook Air 10 saat,  Macbook Pro 13 inç ise 12 saat batarya ömrüne sahipken, yeni Apple Silicon M1 işlemciye sahip Macbook Air 18 saat, Macbook Pro 13 inç ise 20 saatlik batarya ömrüne sahip olacak. 

Hangisini seçmeli?

apple silicon intel

Apple Silicon M1, geleceğin Macbook dizüstü bilgisayarları için sahiden de heyecanlandırıcı bir buluş. İşlemcinin hem performans hem de batarya ömrü vaatleri, dizüstü bilgisayarlarda büyük bir çığır açacak gibi görünüyor. Oysa bu iddiaları doğrulayabilmek için yeni Apple Silicon M1 işlemciye sahip Macbook dizüstü bilgisayarların kullanıcılar tarafından deneme edilmesi gerekiyor. Bu yeni modellerde, 17 Kasım 2020 tarihinde piyasaya çıkacak. 

Apple Silicon M1 işlemcinin ARM mimarisine sahip olduğunu daha önce de belirtmiştik. Bazı tatbik ve programlar, hemen şimdi ARM mimarisine hazır olmayabilir. Bu yüzden de eğer işinizi bilgisayarınız üzerinden yapıyorsanız, öncelikle Rosetta’nın tatbik ve programları ne kadar iyi veya fena optimize edebildiğini gözlemlemelisiniz. 

Apple Silicon M1 işlemcili macbook

Eğer dizüstü bilgisayar alma konusunda aceleci iseniz, kuşkusuz Intel işlemcilere sahip Macbook modelleri almakta bir sakınca yok. Nasıl olsa modellerin sahip olduğu yüksek performans daha evvelden kanıtlanmış verilerden oluşuyor. Ama aceleniz değil ve ileriye dönük bir plan yerine getirmek isterseniz de Apple’ın kendi ekosistemi içerisinde oluşturduğu donanıma sahip bir Macbook almak, daha bilgece ve heyecanlandırıcı bir seçim olacakmış gibi görünüyor. 

Comments
To Top