Haber

Apple’ın M1 İşlemcisi, Sanal Makineyle Windows 10 Çalıştırırken Microsoft’un Bilgisayarına Toz Yutturdu

Apple'ın M1 İşlemcisi, Sanal Makineyle Windows 10 Çalıştırırken Microsoft'un Bilgisayarına Toz Yutturdu

Geçtiğimiz günlerde M1 işlemciye sahip Mac cihazlarda Windows işletim sisteminin de çalıştırılabileceği ancak bunun Microsoft’a alt olduğunu aktarmıştık. Geliştirici Alexander Graf da yamalanmış bir sanal makineyle Apple M1 işlemcili bir Macbook’ta Windows 10’u çalıştırmayı başarmıştı.

Graf, bu sayede sürücü sorunlarını baypas etmeyi başarırken performans konusunda da epeyce tatmin edici sonuçlar almayı başardı. Geliştirici, yamasını ücretsiz olarak kullanıma sundu ve öteki çoğu birey de replikasını geliştirdi. bununla beraber birincil ‘benchmark’ sonuçları da geldi.

M1 işlemci, performans anlamında büyük bir sıçrama yaşattı

M1 işlemcili macbook geekbench test sonucu

Apple’ın M1 işlemcisi, çıktığında oluşan yüksek beklentinin karşılığını verecek gibi duruyor çünkü epeyce güzel skorlar almayı başardı. Yukarıda M1 işlemcili MacOS‘un Geekbench 5’te gerçekleştirilen testinin puanını görüyorsunuz. Tek çekirdekte 1.737, çoklu çekirdekte 7.549 puan aldığı görülüyor.

m1 işlemcili macbook'ta sanal makinede çalıştırılan windows 10 geekbench skoru

Buradaki görselde ise Apple M1 işlemci üstündeki sanal makinede çalışan ARM tabanlı Windows 10’un sonuçları görülüyor. İşlemci tek çekirdekte 1.288, çoklu çekirdekte ise 5.449 puan aldı ki bunların epeyce etkileyici puanlar olduğunu da anlatmak gerekiyor.

microsoft surface pro x geekbench skoru

Bu görselde Microsoft SQ2 işlemcili ARM tabanlı Windows 10’un tek çekirdek puanın 799, çoklu çekirdek puanının 3.089 olduğu görülüyor. Bu testler Geekbench 4’ün x86 sürümünde gerçekleştirildiğinde Surface Pro X‘in tek çekirdekte 2019, çoklu çekirdekte 6.649 puan alırken kendi x86 çevirisi üstünde çalışan ARM tabanlı Windows 10, 2.553 ve 8.917 puan alıyor.

Yani M1 işlemcili MacOS’ta çalışan sanallaştırılmış ARM tabanlı Windows 10, optimize edilebilirse yeni MacBook, Windows için en uygun platformlardan bir her birine olabilir.

Comments
To Top