Haber

Apple’ın Kendi İşlemcisi Silicon M1’e Sahip Yeni Bilgisayarlar Neler Sunuyor?

Apple'ın Kendi İşlemcisi Silicon M1'e Sahip Yeni Bilgisayarlar Neler Sunuyor?

Apple’ın Mac modellerinde kullandığı teknoloji, yazılım ve donanımlar; uzun yıllardan bu yanlamasına böylece bir metamorfoz göstermemişti. 2020 yılının Haziran ayında ise Apple, Intel işlemcileri kullanmayı bırakacaklarını ve yeni Apple Mac modellerinin Apple Silicon M1 işlemciler ile çıkacağını açıklamıştı.

Yeni düzenlenen Apple konferansında ise M1 işlemciler nihayet tanıtıldı. Iyice Apple bünyesinde üretilen bu işlemciler, Apple Mac modellerine daha önce sahip olmadıkları sürat ve bir takım özellikler kazandıracak. Apple Silicon M1 işlemciler ile yeni Apple Mac modelleri ne gibi iyileştirmelere sahip olacak? Yakından bakıyoruz.

Başlamadan önce: Silicon M1 işlemci nedir, nereden çıktı?

apple m1 işlemci

Yeni Apple Silicon M1, ARM tabanlı 5 nm mimari ile üretilen ve 16 milyar transistör taşıyan bir işlemci. 8 çekirdeğeği var ve Apple’a göre “dünyanın en süratli bilgisayar işlemcisi çekirdeklerine” sahip. Aslında M1 işlemci, Apple’ın birincil geliştirdiği işlemci yok, çünkü ilk iPad modellerinden bugüne işyeri, kendi işlemcilerini zaten geliştiriyordu. Fakat bu işlemciler tabletlerde ve telefonlarda kullanılıyor, Mac’ler için Intel veya sınırlı sayıda bilgisayar için AMD ile uzlaşma yapılıyordu. Oysa artık Apple, topkı iPad ve iPhone’larda oluğu gibi Mac’lerde de kendi ürettiği işlemcileri kullanacak. 

Silicon M1 işlemcili yeni Apple Mac modeller ile gelecek yenilikler:

Oyun performansı artacak. MacBook Air modellerinin ekran çözünürlüğü iyileşecek. Uygulamalar daha süratli çalışacak. Yeni modeller daha iyi pil ömrü sunacak. Thunderbolt 3, yerini USB 4’e bırakıyor. Yeni MacBook Air modelleri fansız tasarım ile geliyor.

Oyun performansı artacak:

apple m1 işlemci oyun performansı

Apple Mac modellerinin ve genellikle macOS sisteminin en fena olduğu konulardan biri de oyun. Fakat yeni M1 işlemciler ile beraber bu durum birazcık da olsa iyileşecek gibi duruyor. Yapılan testlere tarafından Shadow of the Tomb Raider oyunu, oyun bilgisayarı tanımının yanından bile geçemeyecek Mac Mini modelinde M1 işlemci doğru %400’lük bir performans artışı gösteriyor.

Yine Shadow of the Tomb Raider, MacBook Air ve Pro modellerinde de 3 kat daha çabuk çalışıyor. Artık Mac modellerinin oyun alanına girmesiyle beraber geliştiriciler için yeni fırsat kapıları da açılabilir. Eğer doğrusu yeni Apple Mac modelleri M1 işlemci ile söylenen performans artışlarını yakarlarsa, çoğu geliştirici oyunları için macOS sistemini de hesaba katmaya başlayacaktır.

Macbook Air modellerinin ekran çözünürlüğü iyileşecek:

apple silicon m1 macbook air

MacBook Pro modelleriyle karşılaştırıldığında, MacBook Air modellerinin ekranı sahiden de Pro’nun yanında fena kalıyor. 2018 Air modellerinden bu yandan ekran iyileştirilmeleri yapılsa da gerçi kontrastı fena ayarlanmış ve renkleri sürükleyici olmayan MacBook Air ekranları, kendisini Pro modellerinin yanına anında kesin ediyor.

Yeni M1 işlemciler ile birlikte tabii fakat MacBook Air’in kötü ekranı tek seferde değişmeyecek. Ama M1 işlemci ile MacBook Air modellerinin renk aralığı ABD sinema endüstrisinde sıkça kullanılan P3 Wide Color Gamut RGB renk alanına geçecek. Bu sayede MAcBook Air modelleri, daha önce kullanılan sRGB panele göre %25 daha canlı ve doğru renklere sahip olacak.

Uygulamalar daha çabuk çalışacak:

m1 işlemci hız farkı

Yeniden Apple’ın tanıtımda bahsettiğine kadar M1 işlemcili yeni modeller, MacBook Air, Pro ve iMac modellerde Intel işlemcili versiyonlara kadar 3 kata değin daha artı işlemci performansı ve 5 kata değin daha pozitif grafik performansı gösteriyor. Tabii burada önemli olan “dek” ifadesi. Bu çağrıda bulunmak oluyor oysa her gerçekte ya da modelde bu farklar 3 ve 5 kat olmayacak. Lakin gerçi gözle görülür tatbik hızı farklarını deneyimleyeceğiz gibi duruyor.

Eğer genel olarak eski uygulamaları kullanıyorsanız, yeni M1 işlemcili modeller için telaş etmenize gerek değil çünkü çoğu uygulamanın iyileştirilmiş versiyonun gelmesi epey bir zaman alacak gibi duruyor. Esas uygulamalarla yapılan bazı testlere tarafından M1 işlemcili Mac Küçük modelleri Final Cut Pro’da 6,6 kat daha çabuk render alabiliyor ve MacBook Pro modelleri, Logic Pro X’in Amfitiyatro modelleyicilerinde performansı ikiye katlayabiliyor.

Yeni modeller daha iyi pil ömrü sunacak:

yeni macbook pil performansı

Yeni M1 işlemcili Apple Mac modelleri hakkında en fazla konuşulan şeylerden biri de bu modellerin sunacağı daha iyi batarya performansı oluyor. MacBook Air modelinin pil ömrünün internette WiFi ile yapılan gezinti testinin sonucunda yeni M1 işlemci ile 11 saatten 15 saate çıktığı gözlemleniyor.

MacBook Pro modeli ile aynı testte pil ömrünü M1 işlemci ile 10 saatten 17 saate çıkartıyor. Apple bu testleri M1 için güncellenen Safari tarayıcısıyla gerçekleştiriyor. MacBook Air modeli her ne kadar sadece 4 saatlik bir pil ömrü artışı sunsa da Pro modeller 7 saatlik artık ile gerçekten güzel bir performans ortaya koyuyor. Hatta yapılan bir öteki teste göre MacBook Pro, WiFi kapalı durumdayken sadece video izlendiğinde 20 saate kadar pil ömrü sunabiliyor.

Thunderbolt 3, yerini USB 4’e bırakıyor:

macbook air usb 4

Thunderbolt bir süredir Apple göre kullanılan bir antre. Ama bu giriş o kadar yaygın olmaması nedeniyle, Apple’a öyle istediğini verememiş durumda. Hâl böyle olunca Apple yeni M1 işlemcisi ile beraber USB 4’ün de gücünden ve uyumluluğundan yararlanmak istiyor. bu nedenle hemencecik olmasa da süre içerisinde Thunderbolt 3’ün adamakıllı rafa kaldırıldığını göreceğiz gibi duruyor. 17 Kasım tarihinde çıkacak olan modellerde tekrar çok miktar için 2 adet Thunderbolt/USB 4 girişi bulunacak.

Yeni MacBook Air modelleri fansız tasarım ile geliyor:

yeni fansız macbook air

Yeni MacBook Air modellerinin en fazla tartışılan özelliklerinden biri de fansız olarak gelmeleri. Fanlı hâliyle bile kendini soğutamayan bu modeller fansız nasıl performans gösterecek az önce bilinmiyor. Ama Apple, yeni M1 işlemcilerin termal verimliliği ile fana gereksinim duyulmadığını iddia ediyor. Bu sayede yeni MacBook Air modelleri, en fazla kuvvet isteyen uygulamaları çalıştırırken bile ayrıntılarıyla sessiz olacak.

Peki M1 işlemci nasıl soğuyacak? Bu sorunun yanıtı ise M1 işlemciyi saracak yeni teknoloji alüminyum ısı dağıtıcısında dar. Bu ısı dağıtıcısı M1 işlemcinin yarattığı ısıyı alarak bilgisayarın diğer bölgelerine dağıtacak. Bu sayede ısıyı bir yerde biriktirmek yerine bilgisayarın soğuk kalan bölgelerine taşıyacak. Bunun sonucunda fan olmasa da işlemci, tehlikeli derecelere ulaşmayacak.

Peki M1 işlemci ile Apple Mac modellerinde değişmeyen şeyler neler?

m1 işlemci ile değişmeyen özellikler

M1 işlemci yeni Apple Mac modellerine birçok iyileştirme ve yeni icat sağlıyor. yine de değişmez bir takım şeyler bulunuyor. Bunlardan ilki uzun senelerdir benzer olan tasarım. Yeni M1 işlemcili Mac modelleri ağırlıklarına dek bir önceki modellerle benzer tasarım özelliklerine sahip olacaklar.

Yeni M1 işlemci ile değişmez bir diğer şey ise RAM miktarı oluyor. Yeni MacBook Air ve Pro modelleri temel olarak 8 GB ve maksimum 16 GB’a kadar arttırılabilir RAM’e sahip olarak satışa çıkacaklar. Ayırca Apple her ne değin yeni M1 işlemcinin gösterme kalitesini arttıracağını bahis etse de MacBook Pro ve Air modellerinin kameraları yine 720p olarak listeleniyor.

Yeni Apple Mac modellerini güçlendirecek M1 işlemcinin getirdiği yeniliklere yakından baktığımız içeriğimizin sonuna geldik. Apple’ın yeni M1 işlemcisinin ana sağladığı iyileştirmeleri ise 17 Kasımda yeni modeller çıktıktan sonradan görebileceğiz gibi duruyor. Yeni M1 işlemcili Apple Mac modelleri çıkış yaptıktan sonra da gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Comments
To Top