Haber

Apple’ın iPhone İçin Yayınladığı Son iOS Güncellemesi Nasıl Yüklenir?

Apple'ın iPhone İçin Yayınladığı Son iOS Güncellemesi Nasıl Yüklenir?

Apple, uyumlu olarak her sene bir belli başlı iOS sürümü ile iPhone’lar güncelliyor. Bunun yanı sıra yıl içerisinde düzenli olarak iOS geliştirilmeye, iPhone’lardaki tespit edilen sorunlar giderilmeye devam ediyor. Eğer bir süredir iPhone kullanıyorsanız iOS güncellemesi konusuna baskın olabilirsiniz, fakat yeni bir iPhone kullanıcısıysanız güncelleme işlemi başlangıçta azıcık karmaşık görünebilir.

iOS güncelleme için bilgisayar üzerinden ya da kablosuz olarak uygulayabileceğiniz iki yöntem bulunuyor. Çoğunlukla kablosuz yöntem kullanılır oysa herhangi bir sorun yaşanması durumunda bilgisayar üzerinden uygulanan usul de tercih edilebilir.

apple, iphone

iOS güncellemesi nasıl yüklenir?

Usul #1: Kablosuz iOS güncelleme Yöntem #2: Bilgisayar üzerinden iOS güncelleme

Usul #1: Kablosuz iOS güncelleme:

Adım #1: iPhone’u şarja takın. Güncelleme esnasında pil tüketimi artar, şarjın bitmesini alıkoymak gerekir. Adım #2: Bir Wi-Fi ağına bağlanın. Bağlandığınız Wi-Fi ağının stabil bağlantıya sahip olduğundan emin olun. Adım #3: iPhone menüsünden Ayarlar sayfasını açın. Adım #4: Genel sayfasını açın. Adım #5: Yazılım Güncelleme bölümünü açın. Eğer mevcut bir güncelleme varsa burada görünecek. Adım #6: İndir ve Yükle butonuna dokunun. Bu işlemden önce her ihtimale aleyhinde önemli verilerinizi iCloud ile yedekleyin. Adım #7: İndirme işlemi tamamlanınca Yükle butonuna dokunun. Adım #8: İstenirse şifrenizi girin. Adım #9: Güncelleme esnasında cihaz her yerde başlatılacak.

ios güncelleme, iphone

Kablosuz iOS güncelleme yöntemi en basit ve en sık tercih edilen yöntemdir. Dikkat etmeniz gereken nokta, cihazın depolama alanıdır. İndir ve Yükle butonuna dokunduktan daha sonra cihaz, yeterli bölge olmadığına dair bir uyarı verebilir. Böyle bir durumda cihazda yer açılmak için dosya ve mobil başvuru formu silmeniz gerekiyor. Tatmin Edici bölge açıldıktan sonra işleme devam edebilirsiniz.

Güncelleme indirildikten sonra Yükle butonuna o an basabilir ya da sonradan atfetmek istiyorsanız diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bazı güncellemelerin yüklenmesi uzun sürdüğü için kullanıcılar güncellemelerin gece yüklenmesini tercih edebiliyorlar.

Yöntem #2: Bilgisayar üzerinden iOS güncelleme:

Adım #1: Mac bilgisayarınızda Finder’ı ya da Windows bilgisayarınızda iTunes’u açın. Adım #2: iPhone’u USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Adım #3: Cihazı bulun ve açın. Adım #4: Genel ekranını açın. Adım #5: Ayarlar ekranını açın. Adım #6: Güncellemeleri Denetle butonuna tıklayın. Adım #7: İndir ve Güncelle butonuna tıklayın. Adım #8: İstenirse şifrenizi girin. Adım #9: Güncelleme sırasında aygıt her yerde başlatılacak.

ios güncelleme, itunes

Bilgisayar üzerinden iOS güncelleme yöntemi fazla seçim edilmese de, kablosuz usul ile herhangi bir sorun yaşanması durumunda belirlenmiş netice verecek bir usul olduğu için göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela, bulunduğunuz yerde yalnız kablolu internet bağlantısı varsa güncellemeyi yüklemek için uygulanabilir bir yöntemdir.

Bu yöntemde de cihazınızda güncelleme için yeterli depolama alanı olması gerekiyor. Her güncelleme bambaşka bir boyuta sahiptir. böylece güncelleme öncesi aygıt depolama alanını denetim ederek yeterince alan olup olmadığından belirli olmalısınız. Dosyalarınızı silmek yerine bulut depolama hizmetlerine yedeklemeyi seçim edebilirsiniz.

iOS otomatik güncelleme işlemi nasıl yapılır?

ios otomatik güncelleme

Yukarıdaki yöntemler iOS güncelleme işlemini elle yapma yöntemleridir, üstelik otomatik güncelleme yöntemi var. Ama bu usul defalarca işe yaramıyor. Bunun nedeni Apple kadar iPhone için yayınlanan her iOS güncellemesinin her zaman otomatik güncelleme için uygun olmamasıdır. gerçi etkin ülkü getirilse sorun çıkarmayan bir yöntemdir.

Ayarlar, Genel sayfası üzerinden Yazılım Güncelleme ekranını açın ve buradan Otomatik Güncelleme seçeneğini etkin ülkü getirin. Burada hem İndir hem de Yükle seçeneklerini faal ışık halkası getirerek siz herhangi bir operasyon yapmadan iOS güncellemelerinin otomatik olarak yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Sizin için iOS güncelleme nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve uygulayabileceğiniz yöntemleri adım adım anlattık. Hangi cihazı ve işletim sistemini kullanıyor olursanız olur, daima aktüel tutmalısınız. Bu sayede cihaz daha kararlı ve daha bereketli olacak, bununla birlikte dilekçe ömrü de uzayacaktır. 

Comments
To Top