Haber

Apple’ın ilk büyük ırksal sermaye yatırımları arasında bir Detroit geliştirici merkezi ve HBCU teknoloji merkezi yer alıyor

Apple’ın ilk büyük ırksal sermaye yatırımları arasında bir Detroit geliştirici merkezi ve HBCU teknoloji merkezi yer alıyor

Apple, bugün 100 milyon dolarlık ırksal denklik ve adalete olan bağlılığının bir sonraki büyük yatırımlarını duyuruyor: Detroit’te bir Apple Developer Academy’nin lansmanı; tarihsel olarak siyahımsı kolejler ve üniversiteler için bir Atlanta teknoloji merkezi için kuruluş desteği; ve Siyah ve kahverengi öğrenciler ve girişimciler için yeni hibeler, burslar ve yatırımlar.

Apple, Detroit’teki Apple Geliştirici Akademisi’nin “ABD’de türünün ilk örneği” olacak. daha önce İtalya’da aynı bir programa karşılıklı oldu. Yüksekokul, “genç Siyah girişimciler, yaratıcılar ve kodlayıcılar” üstüne odaklanıyor ve iOS uygulama geliştirme konusunda eğitim verecek. Plan, öğrencilere “geliştirici olmanın ne kavrama geldiğini” tanıtan 30 jurnal daha kısa bir program arzetmek ve peşinde gelecek vadeden geliştiricilerin teknoloji edinme konusunda ilgili beceriler kazanmalarına tezgâhtar olacak “yoğun” 10-12 aylık bir program sunmaktır.

Propel Center yüz yüze ve çevrimiçi kurslar sunacak

Apple, akademinin her sene yaklaşık 1000 öğrenciye ders vermesini bekliyor. sonradan 2021’de açılması planlanıyor.

Atlanta’da Apple, HBCU’lar için teknoloji odaklı bir merkez olan Propel Center’ın başlatılmasına yardımcı olmak için ortaklık yapıyor. Merkez, teknoloji, eğlence ve ticarete odaklanan yüz yüze ve çevrimiçi kurslar sunacak. Dört HBCU’yu (Clark Atlanta Üniversitesi, Spelman Koleji, Morehouse Koleji ve Morehouse Tıp Fakültesi) birbirine bağlayan Atlanta Üniversite Merkezi’nde yer alacaktır. Atlanta merkezli bir enerji devi olan Apple ve Southern Company’nin her biri 25 milyon ABD doları katkıda bulunacak.

Öteki teknoloji şirketleri ve büyük bağışçılar geçen yıl HBCU’lara benzer katkılarda bulundular. Eylül ayında IBM, bir “IBM Quantum eğitim ve araştırma girişiminin” lansmanının yanı sıra HBCU’lar için teknoloji, hüner geliştirme ve öteki kaynaklara 100 milyon dolar ayırdığını duyurdu. Aynı ay Michael Bloomberg, öğrenci borcunu hafifletmeye odaklanan tarihsel olarak dört Siyah tıp fakültesine 100 milyon dolar vermeyi planladığını duyurdu.

Apple ayrıca bugün bir dizi yeni hibe ve yatırımı da duyurdu. “Önümüzdeki 20 sene içinde 1.000 farklı kurucuya yatırım yapma” hedefine sahip bir VC firması olan Harlem Capital’e 10 milyon dolar ve Siebert Williams Shank’ın azınlıklara ait işletmelere odaklanan Clear Vision Tesir Fonu’na 25 milyon dolar yatırım yapıyor. Apple, HBCU mühendislik programları için hibeler başlatıyor ve yeterince temsilcilik edilmeyen topluluklara odaklanarak burs programını genişletiyor.

Bugünkü duyurular, Apple’ın Haziran 2020’de gerçekleştirdiği 100 milyon dolarlık taahhüdün bir parçası ve ABD’deki şirketler düşünmeye başladı George Floyd’un ölümünün gerisinde ırkçılıkla nasıl daha iyi mücadele edebilecekleri ve polisin gaddarlığına karşı protestolar üzerine. Apple CEO’su Tim Cook, o sırada Apple’ın CEO’su Tim Cook, “siyah topluluklar için ve bilhassa siyahi topluluklar için var olan fırsat ve haysiyetin önündeki sistemik engellere cesaret etmek” anlamına gelen girişimden sorumluydu.

Facebook, Microsoft, Google ve öteki teknoloji devleri aynı taahhütlerde bulunarak ırksal denklik girişimlerine milyonlarca dolar koydu.

Comments
To Top