Haber

Apple’ın Epic Games’e Yönelik Hırsızlık Suçlamaları Mahkemeden Döndü

Apple’ın Epic Games’e Yönelik Hırsızlık Suçlamaları Mahkemeden Döndü

Geçtiğimiz dönemde Epic Games ile Apple, oyun içi satın alma sistemleri ekseninde bir kavgaya tutuşmuştu. Bu sürecin sonunda Epic Games’in amiral gemisi yapımlarından olan Fortnite, Apple mağazalarından kaldırılmıştı. Bu şart tartışmanın sonu olmadı. 

Olaylar başlangıçta Fortnite içerisinde Apple ekosistemi haricen alım yapabilmenin olası hale gelmesiyle başlamıştı. Bunun üzerine Apple, oyunu kendi mağazasından adamakıllı kaldırma yoluna gitmişti. Ardından da iki işyeri az kalsın kılıçları çekti.

Yargıç Epic Games’i haklı buldu

epic

Mahkemeye başvuran Apple, Epic Games’ten başvuru formu mağazasının kullanılmaması nedeniyle oluşan zararlarını ve daha sonrasında oluşan öteki zararları ödemesini istediğini mahkemeye iletti. Anında bir aleyhinde dosya sunan Epic Games ise davanın kabul edilmemesini istedi. 

Dosyayla ilgili karar 10 Kasım Salı günü belli oldu. ABD Bölge Savcısı Yvonne Gonzalez Rogers, takdir hakkını Epic Games lehine kullandı. Apple’ın dava dosyaları bu nedenle geri dönmüş oldu. 

Savcı Gonzales, Apple avukatı Anna Casey’e yaptığı açıklamada “Bu yüksek meblağ içeren bir sözleşmeye uymama ve antitröst davası ve benim gözümde hepsi bu dek. Bağımsız olarak yanlış olduğunu söyleyemezsin.” dedi. Yargıç hem “Delillere sahip olman gerekir,” dedi. Apple ise iddialarını bir defa daha yeniledi. 

iOS’ta Fortnite değil

epic apple

Apple avukatı Casey, Epic’in uygulamasında Apple kadar incelenmemiş ve izin verilmemiş bir sistem kullandığını, bunu da tatbik mağazası yönlendirmelerine açıkça aleyhinde şekilde yaptığını söyledi. Ayrıca bu yönlendirmelerin dijital mahsul ve hizmet satan herkese uygulandığını da belirtti.

Apple ve Epic Games arasındaki kanuni uğraş devam ederken, Fortnite sevenler ise iPhone ve iPad üzerinden oyuna erişim sağlayamıyor. Hem öteki Epic yapımları da neredeyse dilekçe mağazasının kapısının önüne koyulmuş durumda. 

Epic ve Apple arasındaki mücadelenin nasıl sonuçlanacağı şimdilik bilinmeyen olsa da sonuçları diğer pek fazla firmayı da etkileyecektir. gerçi oyuncular bir gün Fortnite’ın mağazaya geri döneceğine dair umutlarını kaybetmiyor.

Comments
To Top