Haber

Apple’ın App Store’u 2020’de tahmini 64 milyar dolar kazandı

Apple'ın App Store'u 2020'de tahmini 64 milyar dolar kazandı

CNBC’nin analizine tarafından, Apple’ın App Store’u 2020’de 64 milyar dolarlık kazanç elde etti; bu, 2019’da yaptığı tahmini 50 milyar dolardan yüzde 28’lik bir çoğalma. Bu, tahmin edilen artıştan bu yandan App Store için iyi bir artış miktarını temsilcilik ediyor 2018 ile 2019 arasında sadece yüzde 3,1 idi.

Büyümedeki ani yükselişin nedenini bütünüyle söylemek şiddet, fakat COVID-19 salgınıyla bir ilgisi olabilir. Bireysel deneyimlerime dayanarak, 2020 yılında karantina sırasında hayatımın kontrolünü yeniden kazanmaya niyetlenmek için 2020’de geçmiş yıllara tarafından fazla daha artı oyun ve fitness ve üretkenlik uygulamalarına abonelikler aldığımı söyleyebilirim.

Apple, finansal durumlarını bildirdiğinde, App Store’dan kazandığı parayı, açık farkla en seri artan kategorisi olan hizmet geliriyle birlikte topluyor. Şirket, App Store’a gelen paranın büyük bir kısmından yüzde 30’luk bir kesinti yapıyor, bu da uyarılar ve istisnalar olsa da milyarlarca dolarlık geliri temsil ediyor. Apple, Hey.com gibi geliştiricilerin son zamanlarda yaptığı geri itmelere ve hatta Epic’in hukuki zorluklarına rağmen, genel olarak kendi tutumunu dikkatli bir şekilde koruyor.

Ama, Apple artık sadece yüzde 15’lik bir kesinti yaptığı için, kısa zaman önce biraz gevşedi. App Store’dan yılda 1 milyon doların aşağıda şampiyon geliştiricilerden. Analistler, App Store geliştiricilerinin en yüksek yüzde 2’lik kısmının gelirin yüzde 95’ini oluşturduğunu varsayım ettiğinden, bunun kazanç tahminlerinde büyük bir değişiklik olması mümkün değildir.

Apple, 2008’den bu yana geliştiricilere her sene ne dek para ödediğini bildiriyor. CNBC, geçen yılki rakamı bu yıldan çıkararak App Store kazanç sayısını hesaplamak için kullandı ve ardındaki Apple’ın yüzde 30’unu oluşturuyor kesmek. Rakamlar azıcık barbar olsa da Apple bunları kendi kendine bildirmediğinden tek yapabileceğimiz yakınlaşmak. Her şeye karşın, tartışılması zor olan iki şey var: App Store’un geliri bu yıl oldukça arttı ve ayrıca geliştiriciler hem de Apple için çok para getirdi.

Comments
To Top