Haber

Apple’a Eski Telefon Modellerini Değersizleştirdiği Gerekçesiyle Tazminat Davası Açıldı

Apple'a Eski Telefon Modellerini Değersizleştirdiği Gerekçesiyle Tazminat Davası Açıldı

Son dönemde aralıksız yeni davalarla karşısında karşıya kalan Apple’a bir dava da Avrupa alıcı hakları kuruluşu Euroconsumer’dan geldi. Euroconsumer, Apple’ın İspanya ve Belçika’da eski iPhone modellerinin planlı bir biçimde değerini yitirttiği gerekçesiyle yasal süreç başlattıklarını duyurdu.

Apple’ın haksız ve aldatıcı ticari uygulamalarla iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerini değersizleştirmeye çalıştığını açıklayan Euroconsumer, Belçika ve İspanya’da bu model zeki telefonlara sahip kişilere 60’ar Euro’luk bir tazminat ödemesi yapılması için Apple’a dava açtı. aynı zamanda aynı hukuki süreçlerin fazla yakında İtalya ve Portekiz’de de başlatılacağı açıklandı. 

Apple

Apple, telefon yavaşlatma sebebiyle cezalara çarptırılmıştı

Apple’ın geçtiğimiz senelerde batarya sebebiyle telefonları kasıtlı yavaşlattığı ortaya çıkmıştı. Bunun sonucunda açılan davalardan biri geçtiğimiz günlerde sonuca vardı. Bu sonuca göre Apple, daha önce ödediği tazminata ilave olarak 113 milyon dolarlık bir başka cezaya çarptırıldı. Aynı olay sonucunda açılan bir diğer davada da şirket 500 milyon dolar tazminat ödemesi yerine getirmek zorunda kalmıştı. 

derhal Euroconsumer’ın açtığı davanın nasıl sonuçlanacağı bilinmiyor, ama Apple’ın fazla daha fazla tazminat ödemesi gerekebilir. Euroconsumer, teknoloji devinin yeni zeki telefon modellerine teşvik etmek için eski zeki telefonlarını değersizleştirmeye çalıştığını düşünüyor. Peki sizce bu davada Euroconsumer’ın iddiaları içten mu? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top